14. února 2007 19:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Západoevropské akcie jsou na letitém maximu

Graf - nárůst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graf - nárůst |

LONDÝN Západoevropské akcie uzavřely dnešní obchodování na více než šestiletém maximu díky zprávě o restrukturalizaci automobilky DaimlerChrysler a růstu na amerických burzách.

Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 0,76 procenta na 1547,93 bodu. 

To představuje jeho nejvyšší závěrečnou hodnotu od konce roku 2000. Náladu na akciových trzích dnes podpořil šéf americké centrální banky Ben Bernanke, jenž naznačil, že inflační tlaky ve Spojených státech začínají oslabovat. To zvýšilo pravděpodobnost, že banka v letošním roce přikročí ke snížení úrokových sazeb.

"Bernanke trhům fakticky zaručil redukci úrokových sazeb v USA do konce roku," řekl analytik Martin Slaney ze společnosti GFT Global Markets UK.

Německo-americký výrobce automobilů DaimlerChrysler posílil o 4,6 procenta poté, co oznámil, že zruší v americké divizi Chrysler Group 13.000 pracovních míst. Redukce počtu zaměstnanců, která má divizi Chrysler pomoci v návratu k zisku, je rozsáhlejší, než očekávali analytici. Firma rovněž naznačila možnost oddělení této ztrátové divize.

Vzhůru dnes zamířily rovněž technologické tituly. Finská společnost Nokia, která je největším výrobcem mobilních telefonů na světě, posílila o 3,2 procenta. Její švédský konkurent Ericsson stoupl o 2,4 procenta, napsala agentura Reuters.
ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.