Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zapalte si jen ve žlutém čtverci. V Kodani i Bratislavě chytře ‚uklidili‘ kuřáky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Zapálili jste si někdy jen proto, že kouřili lidé kolem vás? Já docela nedávno, s kolegy na redakčním dvorku při probírání novin na další den. Kuřáci, i ti sváteční, jsou zkrátka snadno ovlivnitelní vzájemným chováním.

Tak proč toho nevyužít k usměrňování jejich zlozvyku namísto tvrdých příkazů a zákazů?

Ukázali to v dnes už slavném experimentu třeba dánští výzkumníci a studenti ze skupiny iNudgeyou. Využili poznatky behaviorální ekonomie a na letišti v Kodani ukázali, že existuje mnohem chytřejší způsob, jak usměrnit producenty dýmu a nedopalků z cigaret, než jsou obyčejné cedulky na zdi.

DALŠÍ ČTENÍ:

Nejdříve pozorovali chování kuřáků, kteří tvoří statisticky přibližně třetinu z 26 milionů lidí, již letištěm ročně projdou.

Většina zákaz přímo ignorovala, zapálila si už na cestě ven, někteří zůstali stát ve dveřích, různě postávali před budovou a odhazovali nedopalky všude možně.

Řešení spočívalo v pouhých pár metrech žluté lepicí pásky. Na třech místech před letištěm vyznačili čtverce o velikosti několika metrů s příslušnou nálepkou cigarety, jež povoluje kouření. K nim pak od ostatních vchodů vedly nálepky ukazující cestu. A do třetice se upravil i mobiliář – lavičky a především samozřejmě popelníky.

Výsledky byly překvapivě dobré. Studenti osobně sledovali a zapisovali chování lidí po dobu tří měsíců v celkové délce sledování desítek hodin u každé brány; přes tři tisícovky sledovaných subjektů – kuřáků. Počet těch nedisciplinovaných klesl prý až o polovinu.

Experiment z roku 2013 se pak rozhodli zopakovat i u našich slovenských sousedů. Na hlavním nádraží v Bratislavě, které obecně nepatří k nejvábnějším místům, instalovali podobné čtverce a výsledky prý byly minimálně lepší než u cedulek ve výši dvou metrů.

Nedá se asi předpokládat, že v Česku v dohledné době radikálně vzroste spotřeba barevné lepicí pásky. Nicméně chytrý experiment ukazuje, že není pokaždé nutné sahat po příkazech, zákazech a antikonfliktních týmech. Někdy stačí spolehnout se na svůj vlastní mozek a jen ho trochu po šťouchnout.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...