16. dubna 2015 6:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaplatit kartou na poště? Nejdřív na konci roku a jen na zkoušku

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Kdo si chce vyzvednout balík nebo zaplatit složenku, musí si před tím vybrat peníze v bankomatu. Kartou u přepážky platit nelze. Česká pošta slibuje nápravu už několik let. Na podzim tvrdila, že platby kartou spustí na začátku tohoto roku. Bude to ale nejdříve na jeho konci.

Nyní lze na několika tisících pobočkách České pošty platit pouze kartami ČSOB.

„Plánujeme spuštění pilotního projektu placení ostatními kartami - tedy nejen od ČSOB - ve čtvrtém kvartálu tohoto roku, a to na vybraných pobočkách. Po vyhodnocení pilotu lze plánovat případné rozšířeni služby i na další provozovny,“ sdělil LN mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Přijímání karet na pobočkách pošty má přitom i další významy, než jen vstřícný krok k zákazníkům. Pomůže rozšíření moderních platebních metod do regionů, kde platba kartou stále není běžná.

„Česká pošta v tom bude mít důležitou úlohu. Až začne přijímat karty všech bank, což můžeme očekávat v roce 2016 nebo 2017, dá to rozvoji využívání elektronických platebních metod v Česku velký impuls,“ uvedl v rozhovoru pro LN Francois Voyron, šéf české pobočky společnosti Ingenico, jedničky mezi dodavateli platebních terminálů.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě na nedostatek příležitostí pro bezhotovostní placení si nedávno stěžovala i karetní asociace Visa.

„V Česku jsme ke konci roku 2014 evidovali 110 308 platebních terminálů, což meziročně představuje nárůst o šestnáct procent. Pokud bychom se však chtěli dostat na průměr EU, museli bychom počet terminálů navýšit bezmála o 90 procent. To nám při současných trendech zabere nějakých patnáct, respektive dvacet let,“ odhaduje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Česko a Slovensko.

Přibližně stejně dlouho nejspíše potrvá, než se naše země dostane na evropskou úroveň v poměru plateb u obchodníků a výběru z bankomatů. 

Zatímco v Evropě podle Visy představují 84 procent karetních transakcí platby u obchodníků a šestnáct procent výběry z bankomatů, u českých majitelů karet představují výběry z bankomatů 55 procent transakcí.

Kde mají Češi rezervy

Rezervy jsou hlavně v oblasti cestování, obchodů a restaurací, kde se míra vybavenosti platebními terminály pohybuje mezi dvaceti až 25 procenty. Visa Europe mezi tuzemskými společnostmi identifikovala 93 tisíc vhodných adeptů, kteří splňují veškeré předpoklady pro to, aby zavedli platby kartami.

Že by počet terminálů v Česku mohl být bez problémů dvojnásobný, potvrzuje i Voyron. Podle něj tomu brání mimo jiné zpátečnictví některých obchodníků.

Například v sektoru cestování, kde platební terminály provozuje asi čtvrtina firem, se kartami platí pouze sedm procent výdajů. Na druhou stranu v obchodních centrech se kartami uskutečňuje 45 procent všech plateb, a to navzdory statistikám, podle nichž je terminálem vybaven pouze každý pátý obchod.

Ondřej Vyhnanovský

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.