13. května 2014 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaplaťte dluh bance, vyzývá podvodný e-mail s trojským koněm

Práce s počítačem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na tuzemské uživatele znovu zaútočila vlna podvodných e-mailů informujících o údajné neuhrazené pohledávce u banky. V příloze zpráva obsahuje virus. Informoval o tom národní bezpečnostní tým CSIRT.

Zprávy se začaly znovu šířit odpoledne. První vlna proběhla na konci dubna. "Na české uživatele opětovně útočí spamová kampaň, která informuje adresáta o neuhrazené pohledávce. Varujeme uživatele před jakýmkoliv zacházením s přílohou tohoto e-mailu," uvedl bezpečnostní analytik sdružení CZ.NIC Pavel Bašta.

Místo smlouvy virus

E-maily se objevují ve variantách, které se liší jménem odesílatele nebo výší uváděné částky. Odkazují na připojený soubor, který má údajně obsahovat smlouvu a platební údaje. Ve skutečnosti však obsahuje škodlivého trojského koně, který se po otevření spustí. Ten pak do počítače uživatele stahuje další škodlivé programy.

ČTĚTE TAKÉ

První příliv podvodných zpráv 28. dubna byl podle antivirové společnosti Eset největší vlnou spamu v Česku od začátku roku. Za pouhé tři dny se dva obsažené trojské koně dostaly do měsíčního přehledu nejfrekventovanějších hrozeb na čtvrté respektive páté místo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz