7. října 2008 14:35, aktualizováno  16:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Záruky za vklady v EU vzrostou

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

LUCEMBURK Ministři financí zemí Evropské unie dnes v Lucemburku schválili zvýšení záruky za vklady na 50.000 eur (zhruba 1,25 milionu korun) s tím, že některé státy mohou garantovat vklady až do výše 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun). Současná minimální výše záruky je 20.000 eur. Ministr financí Miroslav Kalousek navrhne vládě zvýšení garance ze současných 25.000 eur na 50.000 eur.

Nový limit pro záruku nyní mohou dobrovolně zavést členské státy. Pokud by měl být závazný pro celou unii, bude muset projít jejím celým schvalovacím procesem. Většina států se na dnešním jednání zasazovala o přijetí minimální záruky ve výši 100.000 eur, po nesouhlasu některých zemí EU, a to Lotyšska, Česka, Švédska a Finska, byla schválena o polovinu nižší garance.

Česká republika v současnosti garantuje vklady do 25.000 eur (kolem 600.000 korun). Ministerstvo financí navrhne vládě v reakci na současnou globální krizi finančních trhů zvýšení garance vkladů na 50.000 eur (nyní zhruba 1,236 milionu Kč). Novinářům to dnes v Lucemburku řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj je toto opatření "navždy", nebude tedy platit pouze přechodnou dobu.

Návrh by měl rovněž odstraňovat takzvanou spoluúčast. V současnosti vláda garantuje 90 procent výše vkladu, maximálně však do 25.000 eur. Nově by měla tato spoluúčast odpadnout a vláda by měla garantovat plnou výši vkladu do 50.000 eur. "Domnívám se, že je to dostatečný krok, který pokryje drtivou většinu drobných střadatelů a nebude nikoho motivovat, aby pošilhával po zahraničí," řekl Kalousek.

To se v současnosti děje například v Británii, kde řada střadatelů začala převádět své vklady do Irska, které se za úspory drobných střadatelů stoprocentně zaručilo. Jednostranné záruky za úspory se proto staly terčem kritiky a mnoho politiků začalo požadovat, aby se státní pomoc pro finanční sektor řídila v celé EU jednotnými pravidly.

Český ministr zároveň ostře odmítl výzvu sociálních demokratů, aby vláda garantovala všechny vklady. "Generální garance za všechno je jeden z nejhloupějších populismů, jaký jsem kdy slyšel," dodal.

Podle něj je schválení navýšení garance otázkou velmi krátké doby. "Je to jednoduchá novelka, může projít parlamentem ve zkráceném čtení," doplnil.

Ministři financí Evropské unie dnes proto schválili principy, které by státy měly následovat. Řeší mimo jiné to, jak vlády mohou finanční instituce podporovat, či jak mohou svou pomoc koordinovat.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč