16. ledna 2007 18:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zásilky do Evropy od února podraží

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Češi už brzy budou muset zaplatit více peněz za zásilky do evropských zemí. Česká pošta plánuje rozsáhlé zvýšení cen - dopis podraží na 11 korun, balík do dvou kilogramů bude stát 460 korun oproti současným čtyřem stovkám.

Česká pošta od února zvýší ceny posílání většiny obyčejných zásilek do evropských zemí.

Například poštovné u dopisu do 20 gramů podraží o korunu na 11 Kč, odeslání balíku do dvou kilogramů vyjde na 460 Kč místo nynějších 400 korun. Vyplývá to z rozhodnutí Českého
telekomunikačního úřadu zveřejněného na internetu.

Úřad podle mluvčí Dany Makrlíkové k úpravě cen přistoupil kvůli zvýšení nákladů na poskytování mezinárodních poštovních služeb. Změna je podle ní zároveň v souladu s dohodami v rámci evropských poštovních správ.

Podle mluvčího pošty Ivo Mravinace pošta na zdražení nevydělá. "Ceny upravujeme na základě multilaterálních smluv se zahraničními poštovními správami. Podle nich poštovní správa v zemi, ze které zásilka odchází, platí za doručení v zemi, do níž je zásilka adresována, tamější poště 80 procent jejího vnitrostátního tarifu," vysvětlil s tím, že ČR se na tuto úroveň cen musí postupně dostávat.

"Česká pošta nebude mít ze zdražení ani halíř, neprofitujeme na něm. Jen se snažíme dostát svým závazkům a platit svým partnerům, tedy cizozemským poštovním správám férové peníze za jejich služby," dodal.

U obyčejných zásilek posílaných po Evropě zůstane stejné jako dosud jen poštovné za psaní do 50 gramů, které je 20 korun. S mírným zlevněním lze naopak počítat u některých leteckých zásilek posílaných mimo Evropu. Například psaní do 50 gramů přijde na 23 korun, což je o korunu méně než dosud.

Cena psaní do 20 gramů zůstane na dosavadních 12 Kč. Posílání do zemí mimo Evropu za sníženou cenu podražilo o korunu na 11 Kč u zásilky do 20 gramů a v kategorii do půl kilogramu, jednoho a dvou kilogramů, kde ceny vzrostly o 25 až 60 korun.

Mezinárodní poštovní služby naposledy podražily před rokem. Důvodem byla změna metodiky výpočtu poplatků, které pošta platí zahraničním poštám za dodání zásilek tamním adresátům. Počet posílaných zásilek v mezinárodním styku se ročně pohybuje kolem 25
milionů kusů. Na celkovém počtu doručených zásilek se tak mezinárodní podílejí více než třemi procenty.

Státní podnik Česká pošta by se měl podle loňského záměru ministerstva informatiky změnit v roce 2008 na akciovou společnost, která by byla připravena k případné privatizaci. O rok později by se měl tuzemský poštovní trh plně liberalizovat.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz