4. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaslouží si bohatí své peníze, nebo na ně dřou jiní?

Ruský rubl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl. | foto: Shutterstock

Jedna z otázek, kterou lze v současném světě označit za kontroverzní, je otázka pracovního úsilí a následné odměny. Jsou bohatí lidé skutečně pracovitější než ostatní? Nová americká studie možná přinese odpověď.

Jedni zastávají názor, že lidé s vysokým příjmem jsou dříči, a tak si své peníze jednoduše zaslouží. Druzí si naopak myslí, že střední třída a chudí lidé pracují stejně tvrdě jako bohatí, ne-li ještě tvrději a poctivěji. Jejich nedobrá finanční situace je pak zaviněna ekonomickým systémem, který je nastaven proti nim. Vyplývá tak z článku amerického The Wall Street Journal, který se odvolává na studii trojice Orazia Attanasia, Erika Hursta a Luigiho Pistaferriho.

ČTĚTE TAKÉ

Roli hraje i vzdělání
Samotná studie poukazuje na zajímavou kombinaci faktorů, které se vzájemně ovlivňují. Lidé s vysokým vzděláním (většinou jsou to ti, kteří i více vydělávají) skutečně stráví více času prací a méně času zábavou než nízkopříjmové skupiny. Jednoduše - stejně jako se rozšiřuje propast mezi příjmy jednotlivých skupin, tak se ve stejné míře rozšiřuje i celkový čas, který tyto skupiny věnují zábavě. Chudší tráví čas zábavou více a bohatí méně, píše server.

CO TO JE "VOLNÝ ČAS"?

O volném čase hovoří studie jako o čase, který věnujeme sledování televize, společenskému životu, hraní her, telefonním rozhovorům, čtení osobních e-mailů, zábavě, koníčkům a podobným aktivitám nepracovního charakteru.

Tak například muž s nízkým vzděláním věnoval svému volnému času 39,1 hodin týdně (údaje z let 2003-2007), přitom v roce 1985 to bylo pouze 36,6 hodin. Propad z 34,4 hodin na 33,2 hodin je naopak patrný u mužů s vysokým vzděláním.

U žen je to stejné
Podobná situace je pak i u opačného pohlaví. Nárůst ze 35 hodin týdně na 35,2 hodin trávením volného času byl zaznamenán u žen s nízkým vzděláním. U jejich protějšků - žen s vysokým vzděláním - se počet hodin strávených zábavou naopak snižuje. Z původních 32,2 hodin týdně spadl na 30,3 hodin.

Studie však bere v potaz i skupiny nezaměstnaných lidí, kteří volný čas tráví zábavou, protože jednoduše "nemají co dělat". Avšak podle autora studie Erika Hursta i tak mezera mezi zaměstnanými s vysokým vzděláním a zaměstnanými s nízkým vzděláním stále zůstává. Také přetrvává mezi nezaměstnanými s vysokým vzděláním a nezaměstnanými s nízkým vzděláním.

Hurst dodává: "I když se výzkum nesnaží prokázat, že lidé s vysokým příjmem více pracují, tak by tento příběh vlastně odpovídal faktům," píše server.

Anketa

Jaký názor zastáváte k lidem s vysokými příjmy?

Většinou mají dobré vzdělání a více pracují, a tak si své peníze zaslouží 287
Pracují stejně jako ostatní, nespravedlivý je společenský systém 520
Každý svého štěstí strůjce 552
hmHana Mazancová

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?