1. července 2008 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zastavili vlaky, teď mohou platit miliony

PRAHA České dráhy vyčíslily škody, které způsobila nedávná stávka strojvedoucích, na osm milionů korun. Strojvedoucí zastavili 24. června na 75 minut vlaky na protest proti vládní důchodové reformě. "Jednou z možností, které nyní zvažujeme, je, že budeme uhrazení škod žádat po Federaci strojvůdců," řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Suma zahrnuje náklady na náhradní autobusovou dopravu a změny v provozu lokomotiv a vagonů. Informuje o tom zvláštní vydání drážního listu Železničář.

Definitivní rozhodnutí učiní vedení drah v brzké době. Drtivou většinu škod, celkem 7,7 milionu korun, způsobila stávka v osobní dopravě. Nákladní dceřiná společnost ČD Cargo přišla o 250.000 korun. Jak upozorňuje list, celkové škody mohou být ještě vyšší, neboť uvedené částky nezahrnují ušlé tržby a "další finanční prostředky, spojené s obnovením důvěry cestujících".

Stávka se v osobní dopravě dotkla celkem 935 vlaků, z toho 655 vůbec nevyjelo a zbylých 280 nabralo zpoždění v celkové délce 8072 minut. Zpoždění nabíraly především regionální vlaky. V nákladní dopravě se zpozdilo celkem 107 vlaků a dva byly zcela zrušeny.

K výstražné hodinové stávce, kterou vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů proti vládním reformám, se Federace strojvůdců připojila jako jediná z osmi odborových organizací na železnici. Zatímco vedení drah protest ostře kritizovalo, strojvůdci jej považují za legitimní vyjádření názoru v demokratické společnosti.

Ostatní železničářské organizace přistoupily na dohodu s vedením drah i ministerstva dopravy, které slibuje zmírnění dopadů reformy na sociální situaci drážních zaměstnanců. Odboráři tak případnou stávku odložili minimálně do konce září.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.