17. července 2008 12:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Závadná treska se do Čech nedostala

V treskách bylo nalezeno příliš mnoho polyfosfátů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V treskách bylo nalezeno příliš mnoho polyfosfátů | foto: www.google.com

PRAHA Státní veterinární správa (SPS) nepustila na tuzemský trh 20 tun zmrazené tresky původem z Číny, protože obsahovala nepovolené množství polyfosfátů. Ty mohou lidem způsobit bolesti žaludku, v dlouhodobém hledisku snižují absorbci vápníku a kosti jsou tak náchylnější ke zlomeninám. Informoval o tom mluvčí SVS Josef Duben.

"V rybách bylo zjištěno nadlimitní množství polyfosfátů, což znamená, že zboží nevyhovuje podmínkách pro lidskou spotřebu. Tudíž nebylo propuštěno do volného oběhu ČR," uvedl Duben. Dodal, že 2000 kartonů po deseti kilogramech závadné aljašské tresky chtěl do do Česka dovézt bulharský exportér.

Celníci zásilku závadných tresek v úterý zaplombovali a byla odeslána zpět do Bulharska. České úřady tresky s vysokým obsahem polyfosfátů zároveň nahlásili do mezinárodního systému rychlého varování RASFF, který slouží pro ohlašování rizikových produktů ohrožujících lidské zdraví.

Větší dávky fosforu mohou lidem způsobit průjem a bolesti žaludku. Zvýšený příjem fosforu během delšího období snižuje absorpci vápníku v organismu a kosti jsou tak více náchylné ke zlomeninám. Proto jsou legislativou stanoveny limity obsahu fosforu podle druhu potraviny, které se pohybují v rozmezí od 0,5 gramu do 50 gramů na jeden kilogram potraviny.

Naposledy veterináři letos v květnu zjistili nadlimitní množství
polyfosfátů v zásilce 552 kilogramů ryb ze Slovenska. Tresky byly vráceny odesílateli, a nedostaly se tak na trh, kde by mohly ohrozit zdraví zákazníků.

Lidovky.cz, ČTK