12. února 2007 8:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

'Zbavíme vás nájemníka'

Realitní firmy nabízejí za provizi vystěhování nájemníka z regulovaného bytu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Realitní firmy nabízejí za provizi vystěhování nájemníka z regulovaného bytu. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pětašedesátiletá Alena Nejezchlebová žije v Hradci Králové, obývá stodvacetimetrový byt s regulovaným nájemným ve výši 1950 korun měsíčně. Loni na podzim dostala dopis s nabídkou, aby za odstupné podepsala smlouvu o ukončení nájmu.

„Přijala jsem,“ řekla Nejezchlebová, aniž by upřesnila výši odstupného. Po skončení deregulace by totiž musela platit trojnásobný nájem. „Beru důchod sedm a půl tisíce a nemohla bych si to dovolit,“

V Česku takových případů přibývá. Realitní kanceláře nebo investiční firmy se předhánějí v nabídkách, že zprostředkují vystěhování z regulovaných bytů. Nabízejí odstupné a někdy i pomoc s hledáním nového bytu. „Loni v září jsme obeslali nájemce s tím, že pokud dobrovolně podepíšou smlouvu o ukončení nájmu regulovaného bytu, dáme jim odstupné deset tisíc korun za metr čtvereční,“ řekl Martin Urman ze společnosti 1. česká investiční, která se touto činností zabývá už od roku 1999.

Odstupné v případě šedesátimetrového bytu tak dosáhne šesti set tisíc korun. Zatímco před pár lety by regulovaní nájemníci smetli takovou nabídku ze stolu, nyní jsou mnohem vstřícnější.

Podle Šárky Sochorové, která zajišťuje v realitní kanceláři Horren vystěhování nájemníků, se situace změnila po přijetí zákona o deregulaci. „Dříve se lidé nechtěli těchto bytů vzdát, dneska jsou ale ochotnější za odstupné byt opustit. Vědí, že za pár let stejně budou platit tržní nájemné,“ řekla Sochorová. Stěhují se především lidé z nepřiměřeně velkých bytů, poznamenal za Sdružení nájemníků Stanislav Křeček s tím, že jde o zcela legální způsob, jak se zbavit regulace bytu.

Podle šéfa Českomoravské realitní Petra Vosmíka se výše odstupného pohybuje v závislosti na lokalitě od osmi do deseti tisíc za metr čtvereční. Zkrátka ale nepřijde ani firma zprostředkující vystěhování. „Odměna je srovnatelná s provizí za prodej bytu,“ upřesnil Vosmík. Jde tedy o desítky tisíc korun.

V Česku bylo loni 760 tisíc bytů s regulovaným nájmem. Podle Jaroslava Nováka z firmy FC Finance Consult, která rovněž nabízí vystěhování, je jich letos o deset procent méně. „Největší úbytek ale nastane během letošního roku. Lidé vědí, že čím dříve se bytu zbaví, tím vyšší odstupné se jim podaří získat. S blížícím se koncem deregulace se totiž odstupné snižuje,“ tvrdí Novák. Na konci deregulace bude tak polovina původního počtu regulovaných bytů, odhadl Novák.

Týká se to hlavně velkých měst, kde je rozdíl mezi tržní a regulovanou činží největší, zdůraznil Michal Pelant z realitky Remax.

Petra Horčicová, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz