Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Revolta proti bankám. Neplaťte za hypoteční a úvěrové účty, vyzývá web

Banky nehodlají rušit poplatek za vklad, i když vytáčí jejich klienty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banky nehodlají rušit poplatek za vklad, i když vytáčí jejich klienty | foto: Shutterstock

PRAHA Když loni německý nejvyšší soud rozhodl, že účtování poplatku za vedení úvěrového účtu je v rozporu s unijními zákony, spustilo to lavinu „rebelie“ klientů bankovních domů, kteří s tímto paušálem nesouhlasí. I v Česku už první banka vrátila nespokojenému zákazníkovi peníze. Na internetu nyní vznikla iniciativa, která lidem radí, jak se účtování nesmyslného poplatku bránit.

Právník Petr Němec využil německý rozsudek a rozhodl se jít do sporu s Komerční bankou, když chtěl proplatit poplatek za vedení úvěrového účtu. Jak se dalo čekat, se svým požadavkem u banky nejprve neuspěl.

Podal proto podnět k finančnímu arbitrovi, což je, zjednodušeně řečeno, ombudsman hájící práva klientů finančních institucí. Vedle toho se obrátil také na soud. To už banka začala couvat a na Němcův účet radši částku 450 korun poslala ještě před tím, než by arbitr či soud rozhodl o tom, že poplatek je protiprávní.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Němce se zatím jedná o dílčí úspěch. „V rukou nemám rozhodnutí finančního arbitra či soudu, o které by se mohli opřít i další klienti, což byl můj cíl. Toho jsem nedosáhl,“ napsal ke svému případu na serveru Bankovnípoplatky.com.

Web Jdeto.de radí lidem, jak vymáhat od bank poplatky za úvěrové účty.

Web Jdeto.de radí lidem, jak vymáhat od bank poplatky za úvěrové účty.

Svůj boj ale rozhodně nevzdává. Založil web Jdeto.de, na kterém k podobné revoltě vyzývá další klienty. „Je třeba nejprve vyzvat svou banku k vrácení uhrazených poplatků, a to klidně i za 4 roky zpětně. Starší poplatky budou již promlčené, pokud si strany nedohodly promlčecí lhůtu delší,“ radí web a dodává, že pokud banka odmítne peníze vydat, nejlepším řešením je obrátit se právě na finančního arbitra nebo soud.

Komerční banka

„Komerční banka preferuje udržování takových obchodních vztahů se svými dlouholetými klienty, které vedou ke smírnému řešení případných vzájemných sporů. Z tohoto důvodu se rozhodla navrhovateli požadovanou částku uhradit,“ uvedla k Němcovu případu mluvčí KB Monika Klucová.

Stránku si rázem oblíbily stovky nespokojených zákazníků a mnozí z nich se rozhodli postupovat podle zveřejněného návodu. Čím víc lidí se do odboje proti bankám připojí, tím větší podle webu bude šance, že tuzemské banky vrátí stamiliony korun prakticky všem lidem, kteří mají úvěr včetně hypoték.

Sdružení chystá žalobu

Na základě informačního webu Jdeto.de vznikla také iniciativa časopisu dTest, který v otevřeném dopise vyzval Komerční banku, aby kritizované poplatky odstranila a nadále je nevybírala.

„Pokud banka nepřistoupí na smírný návrh, dalším postupem bude podání žaloby. Stejně se bude postupovat i vůči dalším bankám, které tento nesmyslný poplatek vybírají,“ stojí v prohlášení spotřebitelského sdružení.

Podle dTestu je vytvoření úvěrového účtu u většiny českých bank povinné, ale úplně zbytečné. „Účet nelze použít k ničemu jinému než je splácení úvěru, slouží tak vlastně jen bance a nikoliv klientovi,“ uvádí sdružení.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...