Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zdražení energií brzy lidé poznají v obchodech

PRAHA Češi budou zřejmě brzy muset sáhnout hlouběji do peněženek. A to jen co přijdou první složenky za elektřinu, plyn, vodné a stočné. Kromě toho však lidé pravděpodobně více utratí za potraviny, ale také za služby, jako je například kadeřnictví.

Od nového roku se zvýšily ceny energií, nejvíce podražilo teplo a elektřina. Vyšší náklady pocítí nejen domácnosti, ale i firmy, které následně zvednou ceny služeb i výrobků.
„Změny se projeví v potravinářském průmyslu, v pekárenství či u zpracovatelů masa, ale asi s určitým časovým zpožděním,“ soudí analytička Raiffeisenbank Helena Horská s tím, že výrobci a prodejci musí nejdříve propočítat, o kolik se náklady zvedly, a podle toho případně upravit ceny.

„Nejvíce dražší energie zřejmě ovlivní pekaře, kteří už v prosinci mluvili o tom, že ceny zřejmě nízko neudrží,“ vysvětluje prezident Potravinářské komory ČR Jaroslav Camplík. Podle mluvčího Delta Pekáren Jaroslava Pompa je skutečně pekárenský byznys na energie velmi náročný a zdražení energií firmu výrazně postihlo. „Ale konkurenční boj a tlak na snižování cen z řetězců nedovoluje výrazně zdražit. I když se to nedá donekonečna udržet a momentálně počítáme možné varianty,“ přiznává Pomp. Kdy však zdražení zákazníci pocítí, není schopen odhadnout. „Zdražení pečiva je ale letos nezbytné, naposledy se totiž zdražovalo v březnu roku 2004,“ tvrdí.

Také u poskytovatelů služeb je zvyšování cen „složitější“ kvůli silné konkurenci. Náklady ale se zdražením energií rostou. „Kadeřnictví nebo kosmetické salony vyzkouší, co je zákazník ochoten akceptovat, nebo budou šetřit jinde,“ domnívá se Horská. To potvrzuje i majitel kadeřnického ateliéru Picasso David Zelinka. „Museli bychom zdražovat pořád, kdybychom reagovali na všechny změny cen energií a vody. Zatím to půjde nám na vrub,“ říká David Zelinka.

Ještě výrazněji než v potravinářství a službách však rostoucí ceny zasáhnou obory na energie velmi náročné, jako jsou například hutnictví anebo zpracovatelé kovů. „Předpokládaný nárůst cen elektrické energie bude v korunovém vyjádření znamenat navíc zátěž asi 35 milionů korun,“ uvedla za Vítkovice Eva Kijonková. Podle ní kvůli zdražení energií budou Vítkovice nuceny zvýšit tlak na energetické úspory, ale také na snížení dalších vedlejších nákladů.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....