15. ledna 2009 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zdražení pumpařů vyšetřuje ÚOHS

Benzin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzin | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) prověřuje zda náhlé zdražení benzínu a nafty o dvě koruny,které v tomto týdnu provedla většina majitelů čerpacích stanic, není předem dohodnuté. Kdyby se podezření prokázala, úřad může udělit vysoké pokuty.

Nečekané zdražení pohonných hmot o zhruba dvě koruny za liltr až na 24,50 prověřuje Úřad pro hospodářskou soutěž. Analytici sice zdražení již delší dobu nízkých cen pohonných hmot  předpovídali, očekávali však navýšení v řádu několika desítek haléřů.

"Tento krok většiny čerpacích stanic v nás vzbudil pochybnosti. Pověřil jsem svoje lidi, aby celou věc vyšetřili. Požádali jsme o vyjádření a vysvětlení situace majitele těchto firem, nyní čekáme na jejich reakci. Samozřejmě, že hledáme důkazy o tom, zda jejich krok nebyl koordinovaný," sdělil Lidovým novinám šéf ÚOHS Martin Pecina.

Majitelé čerpacích stanic odůvodňují svůj postup příčinou je podle analytiků zdražení cen paliv na rotterdamské burze, od které se odvozují i ceny u tuzemských čerpacích stanic, a oslabení koruny vůči dolaru i euru. Ceny by ale dál růst neměly.

Do dvou týdnů by se měly podle analytiků do cen pohonných hmot promítnout současné nižší ceny ropy a opět klesnout.  "Myslím si, že šlo o skokový růst, příští týden bych čekal stagnaci a potom zase pokles dolů," řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.