Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Že nebezpečné potraviny pocházejí z Polska? Na pranýři vedou Češi

Anglickou slaninu s plísní zaznamenala inspekce v prodejně v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anglickou slaninu s plísní zaznamenala inspekce v prodejně v Ústí nad Labem. | foto: www.potravinynapranyri.cz

PRAHA Na internetovém portálu Potraviny na pranýři se od jeho spuštění shromáždily údaje o už o 750 falšovaných, nejakostních či nebezpečných potravinách. V nadpoloviční většině případů šlo o nebezpečné výrobky vyrobené v Česku.

Nejvíce nevyhovujících výrobků si lidé mohli koupit v prodejnách Tesco, Kaufland a Ahold. Uvádí to server Vitalia.cz, který se kvalitou potravin zabývá.

"V čase metanolové aféry asi nepřekvapí, že velkou část nebezpečných potravin představují lihoviny. Sice ne tak bezprostředně ohrožující život, zato v ohromujícím množství, byly nálezy nebezpečných potravin ze skupiny masných výrobků," uvedla šéfredaktorka serveru Lenka Krbcová.

Seznamy nebezpečných potravin

Server Lidovky.cz přináší pravidelně aktuální seznam nových přírůstků na seznamu Potravin na pranýři.

Krůta s červem i karcinogenní popcorn

Krůta s kaštany v omáčce

Krůta s kaštany v omáčce

JEDNOTILVÉ ČLÁNKY NAJDETE ZDE

U masných produktů kontroly podle ní nejčastěji odhalují plíseň, prošlá data, zapáchající surovinu či nepřirozeně lepkavé povrchy.

430 záznamů spadá do kategorie nebezpečných výrobků. Mezi ně se řadí například potraviny, které překračují limity cizorodých látek či je v nich použito nedovolené množství takzvaných éček.

O falšování potravin, tedy případy, kdy byl zákazník většinou záměrně špatně informován o složení potravin, šlo ve 180 případech, nejakostních výrobků zjistili kontroloři 145.

Nejhorší potraviny jsou české

Z databáze Potravin na pranýři vyplývá, že 55 procent nevyhovujících potravin, bylo tuzemského původu. Z Polska, o němž zejména tuzemští potravináři dlouhodobě mluví jako o významném původci nekvalitních výrobků, pocházelo osm procent prohřešků, ze Slovenska necelá tři procenta.

Zhruba dvě procenta špatných produktů byla z Číny. Například ze sousedního Německa, které je také významným vývozcem potravin do Česka, byly jen čtyři výrobky.

Na Tesco Stores připadá 88 zveřejněných potravin, druhý je Kaufland se 61 záznamy, třetí Ahold s 50 případy.

"Přestože na velké prodejce je logicky více vidět, a za kvalitu nebo spíše nekvalitu prodávaných potravin často nemohou oni, ale jejich výrobci, je nicméně prodávající tím, kdo například nekvalitní výrobky objednává a kvalitu také ovlivňuje dalším zacházením s potravinami," uvedla Krbcová.

Tesco: Tolik zboží uhlídat nejde

Podle mluvčího řetězce Tesco Jana W. Dvořáka je však vzhledem k celkovému počtu kontrol počet zjištěných prohřešků nízký. "V roce 2012 provedli pracovníci potravinářské inspekce ve 232 obchodech společnosti 1230 kontrol, aktuálně je na pranýři Tesco 87krát," uvedl Dvořák.

Řetězec podle něj prodá za tři měsíce zhruba 38 milionů výrobků, za stejné období podle něj inspektoři nalezli 40 případů nevyhovujícího zboží. Podle Dvořáka navíc za většinou pochybení stojí chyba výrobce.

"Není například fyzicky možné zkontrolovat každé balení vajec, která jsou dodávána v neprůhledných papírových obalech, v mnoha vrstvách na sobě, ve velikých objemech v řádu desítek tisíc balení denně," poznamenal mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně je tomu podle něj v například u konzerv a jiných balených potravin včetně uzenin. Přes opakovaná školení podle Dvořáka stále dochází k prohřeškům způsobeným jednotlivými zaměstnanci na prodejnách.

Internetové stránky však v minulosti kritizovali také potravináři. Těm se nelíbilo, že je u jednotlivých prohřešků na webu uváděno jak jméno výrobce, tak obchodníka, a to i v případech, kdy vina je jednoznačně na obchodníkovi, jako jsou třeba přelepování data spotřeby či špatné skladování potravin.

Potraviny na pranýři

Web potravinynapranyri.cz spustily v červenci ministerstvo zemědělství a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Výrobci a prodejci se podle ministerstva pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení nejakostních, falšovaných i nebezpečných potravin.

Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně. V okamžiku spuštění web obsahoval údaje o 350 nevyhovujících produktech, které odhalily kontroly inspekce.

Web svým návštěvníkům umožňuje vyhledat informaci o nevyhovujícím výrobku podle jeho názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora. Podle státní inspekce je takováto internetová stránka evropským unikátem.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!