29. května 2012 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ze skleniček Fizzy Party se uvolňuje olovo, varuje ministerstvo

Skleničky Fizzy Party uvolňují olovo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skleničky Fizzy Party uvolňují olovo | foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví varuje před třídílnou sadou skleniček Fizzy Party od neznámého výrobce. Z jejich okraje se při pití uvolňuje nadměrné množství olova, které může poškodit některé důležité orgány. Informovala o tom zástupkyně hlavního hygienika Viera Šedivá.

Skleničky prodává Sconto nábytek v Praze 5

Matné skleničky o objemu 50 mililitrů jsou baleny v kartonu. Ozdobeny jsou obrázky barevných panáčků, které zasahují až do okraje, z něhož se pije. Na kartonu je značka výrobku, jeho název v několika jazycích, nápis "EU NORM", kód výrobku a čárový kód. Dovozcem je společnost Vetro-plus, skleničky prodává Sconto nábytek v Praze 5.

Z okraje pro pití se uvolňuje 2,4 až 4,8 miligramu olova na skleničku.

Olovo kontaminuje rty a dostane se do organismu

"Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při pití z takovéto odlivky může docházet ke kontaminaci rtů a nápoje toxickým olovem a následně k jeho průniku do organismu člověka," uvedla Šedivá.

Olovo může podle ní poškodit ledviny, játra, nervový systém, červené krvinky, cévy a svalstvo. Při nižších koncentracích vyvolává neurologické poruchy a poškozuje rozpoznávací funkce. Olovo prochází placentou, a proto je u těhotných žen ohrožen také plod.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?