17. srpna 2007 8:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zelená energie získá více

Ministr Říman rozhodl o další podpoře energie z obnovitelných zdrojů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr Říman rozhodl o další podpoře energie z obnovitelných zdrojů. | foto: pro Lidovky.cz

PRAHA  Výroba zelené energie v České republice prudce stoupá. Od roku 2003 se tuzemská výroba energie z obnovitelných zdrojů téměř zdvojnásobila. Přesto se podíl obnovitelných zdrojů na české výrobě elektřiny pohybuje jen těsně nad čtyřmi procenty.

Česko se přitom zavázalo tento podíl do roku 2010 zvýšit na 8 procent. I v dalších letech lze tedy očekávat rychlý růst tohoto odvětví.

Zároveň stoupají i dotace na využití obnovitelných zdrojů. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman včera oznámil, že jeho úřad posiluje rozpočet programu Eko-energie o 2 miliardy korun. Navýšením prostředků na Eko-energii ministerstvo reaguje na nečekaně velký zájem o tento program.

V první vlně ministerstvo plánovalo rozdat 850 milionů korun -podnikatelé však zažádali o více než 10 miliard. Objem dotací pro první vlnu teď ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zvýšilo na 1,7 miliardy. Na celé období trvání programu Eko-energie do roku 2013 pak bude k dispozici šest miliard místo původně plánovaných čtyř.

Eko-energie, kterou MPO schválilo letos v dubnu, je zaměřena na malé a střední podniky. Umožňuje jim získat dotace na využití obnovitelných energetických zdrojů a snižování energetické náročnosti výroby. 

 O tom, které projekty na státní peníze dosáhnou, se rozhodne na začátku příštího roku. „Při vyhlášení programu Eko-energie jsem jasně oznámil jeho priority. Navýšením prostředků pro první výzvu budeme schopni pokrýt energetické úspory a malé vodní zdroje. Na fotovoltaiku (solární energie), kde se sešly žádosti celkem o více než pětimiliardovou dotaci, se už zřejmě nedostane,“ řekl Říman. Kromě slunečních panelů se podpory nedočká ani větrná energie, jež podle MPO není dostatečně spolehlivá.

Další podrobnosti o vládní podpoře zelené energie
si přečtěte v pátečním vydání deníku
Viktor Hanzlík, Lidové noviny

Prodej bytu 3+kk přímo od developera
Prodej bytu 3+kk přímo od developera

K Ubytovně, Bořanovice - Pakoměřice, okres Praha-východ
4 990 000 Kč