5. března 2008 9:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zelený boj: ODS v. Bursík

PRAHA Vztahy mezi vládními stranami se nevyhrotily jen kvůli nedávné volbě českého prezidenta. Nejsilnější koaliční strana ODS má problémy s výroky vicepremiéra a zároveň ministra životního prostředí Martina Bursíka ohledně budoucího nákupu emisních povolenek. „Vyjádření Martina Bursíka nereprezentují vládní pozici,“ řekl LN ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Bursík se totiž nijak netají svou kritikou jaderné energie a své názory rovněž veřejně prezentuje. Naposledy v pondělí na Radě ministrů životního prostředí v Bruselu vyslovil názor, jakým způsobem by se od roku 2013 mělo obchodovat s emisními povolenkami.

 Bursík chce, aby si elektrárenské společnosti musely od roku 2013 nakoupit rovnou sto procent povolenek, což se nelíbí především ODS.

 „I kdyby to bylo jeho osobní stanovisko, nemůže takto v Bruselu mluvit. Porušil tím vládní prohlášení, které má s celým aukčním systémem nákupu povolenek problémy, a chceme proti tomu vydat odpor,“ uvedl poslanec ODS Oldřich Vojíř.

Uvozovky dolníI kdyby to bylo jeho osobní stanovisko, nemůže takto v Bruselu mluvit. Porušil tím vládní prohlášení, které má s celým aukčním systémem nákupu povolenek problémy, a chceme proti tomu vydat odporUvozovky horní


Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar ale konstatoval, že z pondělního jednání Rady ministrů životního prostředí vyplynula shoda s navrženým systémem prodávání povolenek. „Nyní se o emisním obchodování jedná na nižší úrovni mezi experty ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu,“ dodal Kašpar.

 Zároveň nevyloučil, že právě na otázkách budoucnosti jaderné energie v Česku se obě ministerstva nedokážou shodnout. Přitom i premiér Mirek Topolánek prohlásil minulé pondělí na zasedání vlády, že české energetice by dostavba zbylých dvou bloků jaderné elektrárny Temelín pomohla nejvíce.

 Také ČEZ s Bursíkovými názory nesouhlasí. „Plné aukcionování by pro energetiku znamenalo obrovský odliv prostředků ze sektoru a tedy i enormní omezení investic do potřebných nových elektráren,“ řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

 Podle Kašpara ale Bursík ze svých názorů nesleví. „Pokud by Topolánkovo stanovisko ve vládě převážilo, mohla by se koaliční dohoda změnit,“ konstatoval Kašpar.

 „Vzhledem k tomu, že v současném energetickém mixu Česka zaujímá jaderná energie významnou pozici, budeme s jádrem počítat i nadále,“ dodal Říman.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.