7. srpna 2008 18:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Železniční cargo dopravci se spojují

Nákladní vlak společnosti Viamont  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní vlak společnosti Viamont | foto: ViamontReprofoto

OSTRAVA Společnost OKD Doprava, druhá největší železniční dopravní firma v České republice, koupila firmu Viamont Cargo. Ta rovněž patří mezi významné železniční nákladní dopravce. Firmu Viamont před svým vstupem do politiky zčásti vlastnil současný ministr dopravy Aleš Řebíček. OKD Doprava je plně pod kontrolou finančníka Zdeňka Bakaly a jeho firmy NWR.

"Rozvoj železniční nákladní dopravy považujeme za jednu ze strategických aktivit, které se hodláme věnovat, a možnost akvizice Viamontu Cargo velmi vítáme," uvedl generální ředitel společnosti OKD Doprava Attila Boros. "Viamont Cargo považujeme za klíčovou akvizici v rámci rozšiřování našich aktivit v nákladní dopravě," doplnil.

Viamont Cargo samostatně funguje od roku 2007, patří do skupiny Viamont. Provozuje vnitrostátní i mezinárodní železniční nákladní dopravu. Je členem mezinárodní asociace European Bulls, která sdružuje nezávislé železniční cargo přepravce. OKD Doprava tak  posiluje i na poli zahraniční nákladní dopravy, uvedla firma v tiskové zprávě.

"Prodej našich aktivit v oblasti železniční přepravy bude vzhledem k postavení OKD Doprava významným přínosem pro naše stávající zákazníky a skupině Viamont pak umožní zcela se soustředit na klíčové aktivity související se stavební činností," uvedl v tiskové zprávě předseda
představenstva společnosti Viamont Luděk Peleška.

Viamont, a. s., je severočeská stavebně-dopravní firma založená v roce 1992. Kromě stavebních činností se zabývá osobní i nákladní železniční dopravou. Předsedou představenstva Viamontu DSP byl do ledna 2005 ministr Aleš Řebíček (ODS), později vedení předal dosavadnímu obchodnímu náměstkovi Ondřeji Novákovi. Zároveň mu patřila třetina akcií firmy Viamont a.s., která spolu s rakouskou stavební společnosti Strabag Viamont DSP vlastní.

Před parlamentními volbami v roce 2006 Řebíček svůj třetinový podíl ve firmě prodal. OKD Doprava a.s. v roce 2007 vykázala tržby ve výši 3,3 miliard Kč a zisk před zdaněním 254 milionů Kč. Jejím jediným akcionářem je společnost New World Resources Transportation B.V. se sídlem v Amsterdamu, která je stoprocentně vlastněna společností RPG Industries SE.
Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?