Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zelí zřejmě Hyundai ustoupí

Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

OSTRAVA Zemědělci z Nošovic, kteří pěstují zelí na poli, kde chce kraj vybudovat průmyslovou zónu pro jihokorejskou automobilku Hyundai Motor, si z osmi lokalit vybrali náhradní půdu.

"Jde o 270hektarový pozemek v okolí Žermanické přehrady na Frýdecko-Místecku, který je vzdálený od nošovických polí asi deset kilometrů," řekl po setkání s náměstkem hejtmana Pavlem Drobilem šéf nošovického družstva Jiří Vícha.

Podmínkou pro přestěhování ale podle něj budou finanční kompenzace od krajského úřadu za zhoršenou ekonomickou situaci. Kraj proto chce do konce listopadu zjistit, kolik na to bude moci uvolnit peněz. Drobil výši kompenzací, které zemědělci požadují, neupřesnil. Připustil, že půjde o desítky milionů korun.

Peníze od úřadu budou podle něj využity na úhradu přepravních nákladů, na nákup strojů a stavby. "Další kompenzace požadují zemědělci v souvislosti s méně kvalitní půdou v Žermanicích," dodal Vícha.

Chtějí mít rovněž záruku dlouhodobého pronájmu pozemků, takže smlouva by měla být podle Víchy uzavřena nejméně na 15 let. "V případě, že (kraj) přistoupí na naše požadavky, je velká pravděpodobnost, že své pozemky opustíme. Naše požadavky budou schvalovat na zastupitelstvu kraje 24. listopadu," dodal Vícha. Podle Drobila by jednání o výměně pozemků mohla být uzavřena tento týden. Pokud se zemědělci s úřadem dohodnou, uzavřou nájemní smlouvu k 1. lednu 2006.

Sedmá největší automobilka na světě Hyundai oznámila záměr vybudovat továrnu v Evropě za 30 miliard, podle některých zdrojů dokonce za 45 miliard korun, před několika týdny. Mezi favority na výstavbu továrny je i Česká republika. Hyundai má již svoji divizi KIA Motors na Slovensku.

Šéf Hyundaie nedávno navštívil Moravskoslezský kraj, aby si prohlédl lokality pro stavbu továrny a pozval hejtmana a ostravského primátora i s jejich manželkami na návštěvu do Koreje. Hejtman a starosta ji absolvovali v minulých dnech. Definitivní rozhodnutí má automobilka oznámit do konce listopadu.

Továrna by zaměstnala přímo 3000 lidí. Na severní Moravě by mohla vzniknout kromě Nošovic ještě v zónách v Dolní Lutyni nebo v Mošnově. Pokud se korejská automobilka Hyundai rozhodne umístit novou továrnu do nošovické průmyslové zóny, daruje Moravskoslezský kraj každé domácnosti v obcích Nošovice a Nižní Lhoty na Frýdecko- Místecku 100.000 korun. Kraj by tak lidem kompenzoval dočasné snížení životní úrovně v průběhu stavby. Na nabídce pro celkem 410 domácností by kraj zaplatil 40 milionů korun. Stavba automobilky by mohla začít v únoru nebo březnu příštího roku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!