31. července 2007 19:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Země OPEC hlásí za loňský rok rekordní příjmy

Ropná rafinerie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinerie. | foto: SERGEI GRITS ČTK

LONDÝN Vysoké světové ceny ropy loni vynesly Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) rekordní příjem 649 miliard dolarů (13,3 bilionu Kč). Proti roku 2005 je to nárůst o 22 procent; v údaji jsou zahrnuty i příjmy za zemní plyn.

Kartel v dnešní zprávě připomněl, že těžil suroviny téměř na maximum svých kapacit a že ceny ropy loni dosáhly historických maxim. V Dubaji, které je obchodním a turistickým centrem arabského světa, se díky ropným příjmům objevila v posledních letech řada mega-projektů. Jedním z nich je například nejvyšší budova světa, která se nyní v největším městě Spojených arabských emirátů staví.

Příjmy Saúdské Arábie, která je největším světovým ropným vývozcem, loni za ropu, zkapalněný a zemní plyn vzrostly o 20 procent na 194 miliard dolarů, uvedl OPEC ve výroční statistické zprávě. Americká lehká ropa dosáhla historického maxima 78,40 dolaru loni v červenci a některým členským zemím z kartelu to posílilo hospodářský růst. Ceny ropy jsou přitom maximům stále na dosah a ukazují, že letošní rok opět
přinese vysoká čísla.

"Členové OPEC si určitě zvykli na rostoucí příjem," reagoval analytik společnosti PFC Energy Paul Tossetti. "Z toho důvodu budou velmi opatrně rozhodovat o tom, jak vysokou produkci v dalších měsících přidají na trh," dodal. Kvůli vysoké poptávce a rekordním cenám byla loni většina členů kartelu schopna těžit na maximum možností. Koncem minulého roku ale začala organizace omezovat zásobování trhu, protože ceny klesly.

S obavami se OPEC dívá na pokles dolaru, který jeho členským státům snižuje kupní sílu. OPEC také připomíná, že dolarový kurz nyní zmírňuje dopad vyšších cen. Prezident kartelu a ministr ropného průmyslu Spojených arabských emirátů
Muhammad bin Zajn Hamilí tento měsíc zdůraznil, že v přepočtu na inflaci a
kurz dolaru teď barel ropy není dražší než před třemi dekádami.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!