Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Žen v práci prudce přibývá. Může za to antikoncepce a vzdělání

Žen v práci prudce přibývá. Může za to antikoncepce a vzdělání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žen v práci prudce přibývá. Může za to antikoncepce a vzdělání | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Ženy už tvoří téměř polovinu amerických pracujících a počet zaměstnaných žen roste i v Evropě. V USA a v Evropě získávají ženy většinu vysokoškolských diplomů (okolo 60 procent) a řídí obří firmy, jako je Pepsi Cola či chemický gigant DuPont. Podle časopisu The Economist je nástup žen do zaměstnání ve vyspělých zemích v takovém měřítku jednou z největších sociálních změn za poslední půlstoletí.

Míra zaměstnanosti žen v Evropě

Česká republika
2000 .....56,8 % 
2007 .....57,3  %
Dánsko
2000 .....72,1
2007 .....73,2
Německo
2000 .....57,8
2007 .....64
Francie
2000 .....54,8
2007 .....60
Itálie
2000 .....39,3
2007 .....46,6
Velká Británie
2000 .....64,5
2007 .....65,5
(procento zaměstnaných žen ve věku 15 až 64 let, zdroj: Eurostat)

Příčinnou je mechanizace práce v domácnosti, široká dostupnost antikoncepce, změna charakteru práce a v neposlední řadě také nutnost přispívat svým podílem na výdaje domácnosti.

Zejména v posledních letech vzrostla relativně zaměstnanost žen právě díky poslednímu důvodu. Propouštění kvůli finanční krizi totiž zasáhlo více muže než ženy. V USA je například nyní míra nezaměstnanosti u žen 8,6 procenta, zatímco u mužů 11,2 procenta. Dalším důvodem, proč ženy jdou do zaměstnání, je nárůst počtu svobodných matek, které nemají jinou možnost.

Žena už nemusí být hospodyňka na plný úvazek

Usnadnily jim to vynálezy od automatické pračky po mikrovlnné trouby a konzervované potraviny. Zatímco na konci devatenáctého století spotřebovala průměrná americká domácnost na vaření, uklízení a praní 58 hodin týdně, což znamenalo plný úvazek ženy v domácnosti, v polovině sedmdesátých let minulého století to bylo 18 hodin a dnes je to ještě méně.

Rozhodujícím vynálezem, který umožnil postupnou emancipaci žen a způsobil i to, že vzaly útokem vysoké školy, je ale dostupnost ústy podávané antikoncepce. Díky snadnější dostupnosti předmanželského sexu bez rizika zplození potomka a z toho plynoucích závazků mají muži menší motivaci vstupovat do manželství.

Odkládat potomky je ekonomicky výhodné

Ženy, aby zvýšily svoji atraktivitu na sňatkovém trhu, investují více do vzdělání. To jim přináší větší příležitosti na trhu práce, protože firmy nemohou pominout takovou zásobárnu vzdělané pracovní síly. Antikoncepce umožňuje i odkládat těhotenství a plánovat kariéru, což dále posiluje motivaci zaměstnavatelů přijímat ženy do práce.

Výhodné je to i pro ženy. Podle ekonoma Tima Harforda zvyšuje každý rok odložení porodu dítěte celoživotní příjmy budoucí matky zhruba o desetinu. Narození dítěte ale není možné odkládat do nekonečna. Přerušení kariéry kvůli péči o dítě znamená nižší příjmy kvůli "ztraceným" rokům praxe i menšímu počtu odpracovaných hodin. Proto v USA a ve Velké Británii mají ženy v průměru 80 procent výdělku mužů (v ČR asi 77 procent).

Další podrobnosti zvyšování zaměstnanosti žen si přečtěte v úterním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!