Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Zentivu chtějí ovládnout Francouzi

Léky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Skupina PPF má vážného konkurenta v boji o převzetí největší tuzemské farmaceutické firmy Zentiva. Francouzská společnost Sanofi-Aventis nabídla 1050 korun za akcii, z každé akcie prodané PPF by přitom Zentiva měla jen 950 korun.

Informovala o tom Sanofi-Aventis. O Zentivu dříve projevila zájem společnost Anthiarose Limited ze skupiny PPF, která nabízí 950 korun za akcii. Farmaceutická skupina Sanofi-Aventis je největším akcionářem Zentivy s téměř čtvrtinovým podílem.

Konkurenční nabídka od největšího akcionáře vyvolala zájem investorů o koupi akcií Zentivy. Krátce po začátku obchodování vystřelily rychle vzhůru. V 09:45 se na pražské burze obchodovaly za 1108 korun, tedy 6,5 procenta nad úterním závěrem.

Uvozovky dolníSpolečnost Sanofi-Aventis v současnosti úspěšně působí na různých trzích, na nichž je aktivní i společnost Zentiva, a je přesvědčena, že zamýšlené získání kontroly nad společností Zentiva má silné strategické opodstatnění.Uvozovky horní

Nabídka Sanofi-Aventis oceňuje Zentivu zhruba na 40 miliard korun."Společnost Sanofi-Aventis v současnosti úspěšně působí na různých trzích, na nichž je aktivní i společnost Zentiva, a je přesvědčena, že zamýšlené získání kontroly nad společností Zentiva má silné strategické opodstatnění," uvedla firma v dnešním prohlášení pro tisk. Představenstvo Zentivy se podle mluvčí firmy Věry Kudynové vyjádří k nabídce dnes odpoledne. Skupina PPF nechce zatím říct, jak bude na protinabídku reagovat. "Zatím se zdržíme komentářů a spekulací o možnostech postupu. Budeme postupovat v rámci platného zákona o nabídkách převzetí i v rámci nabídkového dokumentu, který skupina PPF uveřejnila 17. června," uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Zentiva nabídku zvažuje
Přes 19 procent akcií Zentivy drží Generali PPF Holding a 7,6 procenta Fervent Holdings ze skupiny J&T. Management a zaměstnanci firmy mají šestiprocentní majetkový podíl. Zbývajících 42,4 procenta patří ostatním institucionálním a soukromým investorům. PPF oficiálně zveřejnila svou nabídku v úterý v tisku, zároveň připustila, že by ji mohla zvýšit.

Zentiva v úterý v prohlášení akcionářům doporučila, aby do projednání na mimořádné valné hromadě nepodnikali v souvislosti s nabídkou převzetí žádné kroky. "Představenstvo Zentivy zváží nabídku převzetí ve všech jejích podrobnostech, které jsou nyní veřejně známé, a uveřejní své stanovisko v náležitém čase," uvedla mluvčí firmy Věra Kudynová.

Čistý zisk Zentivy klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 9,5 procenta na 470 milionů korun. Firma pokles přičítá vyšším finančním nákladům v souvislosti s loňskou akvizicí turecké firmy Eczacibasi.
Společnosti Sanofi-Aventis klesl v prvním čtvrtletí letošního roku provozní zisk o 7,2 procenta na 2,522 miliardy eur (63,6 miliardy Kč). Slabší výsledky způsobil pokles dolaru a silná konkurence levnějších generických léků.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Léky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Léky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Léky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...