Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ženy dostaly dárek k MDŽ: bez práce jich je poprvé méně než mužů

Evropské ženy poprvé v historii překonaly v práci muže  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropské ženy poprvé v historii překonaly v práci muže | foto: Shutterstock

BRUSEL Nezaměstnanost žen v Evropské unii je nyní poprvé za desítku let, kdy se obdobné záznamy vedou, nižší než u mužů. Ukázala to data, která dnes zveřejnil Evropský statistický úřad (Eurostat) u příležitosti mezinárodního dne žen, který připadá na 8. března.

Zlom nastal podle statistiků v květnu. Odráží to podle nich dopady současné hospodářské krize, která zmítá evropskou ekonomikou. Její vliv na trh práce se totiž hodně projevuje v sektorech, jako jsou stavebnictví či průmyslová výroba, které zaměstnávají výrazně víc mužů než žen.

V lednu 2010 míra nezaměstnanosti mezi ženami v 27členné EU činila 9,3 procenta, zatímco u mužů to bylo 9,7 procenta. V 15 členských zemím byla nezaměstnanost vyšší u mužů než u žen. Největší rozdíl statistici hlásí z Estonska - 11,2 procenta u žen, 19,7 procenta u mužů za poslední čtvrtletí loňského roku.

Data také ukázala, že zhruba každá čtvrtá žena bude v roce 2030 starší 65 let. V roce 2008 to bylo pro srovnání 19 procent žen, což ukazuje na očekávaný růst průměrné délky života. Ten se v EU v roce 2008 pohyboval mezi 77 roky u žen Bulharsku po 84,9 roku ve Francii, přičemž ve všech zemích byla délka vyšší než u žen než u mužů. V roce 2030 by podle Eurostatu měla průměrná délka života u žen v "sedmadvacítce" dosáhnout 85,3 roku, u mužů by to mělo být 80 roků.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....