Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zika děsí páry v očekávání. Ruší cesty do Karibiku a Latinské Ameriky

Glecion Fernando drží svého dva měsíce starého syna Guilherma, který se narodil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Glecion Fernando drží svého dva měsíce starého syna Guilherma, který se narodil... | foto: Reuters

BRASÍLIA Páry v očekávání se vyhýbají Latinské Americe a Karibiku kvůli viru zika. Mnoho jich ruší letenky a ubytování a jsou „odkláněni“ na Floridu, na Havajské ostrovy nebo do Evropy, informovala agentura Reuters.

Mladí lidé reagují na varování ohledně podezření na souvislost mezi epidemií viru a mikrocefalií, tedy nedostatečným vývojem mozku u novorozenců.

Aerolinky a hotelové řetězce říkají, že je příliš brzy na tvrzení, že epidemie má vliv na rezervace. Některé páry, které vyrážejí na dovolenu před narozením potomka, však změnily své plány.

„Mnoho rezervací bylo zrušeno,“ potvrzuje Lauren Machowskyová z newyorské cestovní kanceláře SmartFlyer. „Někteří lidé jsou vyplašení,“ dodala žena, která sama čeká dítě a zrušila dovolenou na ostrově Anguilla. Mnoha lidem přesměrovává dovolenou na Floridu a upozorňuje klienty na varování, které vydalo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí vyhlásila celosvětový stav nouze na základě poznatku, že vir šířený komárem druhu Aedes aegypti způsobil prudký nárůst případů poškozených novorozeňat v Brazílii. Nynější epidemie viru už zasáhla nejméně 25 zemí převážně v Americe a CDC varuje těhotné ženy před cestami do těchto oblastí.

Zika rozhoduje

Webový portál babycenter.com se dotázal svých těhotných čtenářek, které se chystaly vyrazit do postižených oblastí, zda svou destinaci změní. Zhruba polovina z 1118 respondentek odpověděla, že ano, a 27 procent dotázaných uvedlo, že na plánech nic nemění. Ostatní ženy uvedly, že jsou nerozhodnuté.

Také cestovní agentka Darcy Allenová z cestovní kanceláře Travel by Darcy potvrdila, že měla několik zrušených rezervací a zhruba 80 procent jejích těhotných klientek se vyhýbá Mexiku. „Určitě je to faktor při rozhodování, kam pojedou,“ dodala Allenová.

Dalším příznakem dopadu epidemie na turisty je prudký nárůst počtu pojištění zrušení rezervace u cest do Latinské Ameriky, potvrdil agentuře Reuters přední americký poskytovatel cestovního pojištění RoamRight.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...