12. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zima byla pro pojišťovny klidnější. Zlomenin i zpřetrhaných vazů ubylo

Noha v sádře - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noha v sádře - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní zima byla mírná i co do počtu pojistných událostí, které musely s českými turisty v zahraničí řešit tuzemské pojišťovny. Počty úrazů z lyžování v Alpách či nemocí z exotických destinacích klesly až o desítky procent, vyplývá z ankety mezi největšími pojišťovnami. Důvodem bylo zřejmě časnější ukončení lyžařské sezony.

"Za celou zimu bylo v cestovním pojištění 769 případů, především úrazy a infekční onemocnění. Jde o meziroční pokles o 373 případů," uvedl vedoucí pojištění osob Generali Pavel Sivák.

Markantně počet hlášených úrazů a onemocnění klesl především v únoru a březnu. "Po mírné zimě zřejmě naši klienti už neměli ani chuť lyžovat, ani potřebu ohřát se v teplých krajích," dodal.

Pojistné události zimních dovolených se výrazně liší podle destinací. Jednak jde o úrazy a další zdravotní problémy z lyžařských zájezdů, druhou skupinu tvoří případy z exotických zemí. Nejvíce událostí řešila asistenční služba Generali v Rakousku.

ČTĚTE TAKÉ:

Druhou příčku má Itálie a třetí Amerika. Následují případy z Francie a Thajska a až za nimi je Egypt. Tam se tradičně řešila především onemocnění žaludku a střev.

České pojišťovně klesl počet pojistných událostí v zimní sezoně proti předchozímu roku o 15 procent na 1131 případů. Stále dominují pojistné události z pojištění léčebných výloh a cestovního pojištění v souvislosti s nemocemi a úrazy.

Nejdražší je vrtulník

Mírně rostl počet škod z odpovědnosti za škodu. "Za období posledních tří týdnů se ukazuje, že zahraniční lyžařská střediska v Evropě ukončila sezónu dříve než loni. Počet cestujících do zahraničí se tak snižuje a s tím i počet pojistných událostí," dodal Jan Marek z tiskového oddělení České pojišťovny.

Kooperativa v loňské zimní sezoně řešila přes 1000 škod, v letošní zimě pojišťovna zaznamenala podle mluvčího Milana Káni jen 600 škod. Nejčastěji z léčebných výloh hradí v zimním období zlomeniny čelistí, končetin, přetrhané vazy v kolenou.

Nejdražší události jsou ty, u kterých zasahuje vrtulník. Převoz ze svahu do zdravotnického zařízení v takovém případě vyjde na 80 000 až 200 000 korun podle náročnosti a vzdálenosti, podotkl Káňa.

ČTĚTE TAKÉ:

Klienti Allianz nahlásili za první čtvrtletí ze zahraničí 628 pojistných událostí, což bylo podobně jako loni, uvedla mluvčí pojišťovny Dagmar Koutská. Úrazů pouze z lyží bylo 252, nejčastěji z Rakouska (114) a Itálie (106).

Nejběžnější byly vymknutá kolena a kotníky. Nejvíce zdravotních újem hlásili vedle Rakouska a Itálie klienti z Francie, Thajska a Egypta, dále z Velké Británie a USA.

Lidovky.cz, ČTK