1. března 2007 8:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zisk majitele Unipetrolu se výrazně propadl

Unipetrol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unipetrol (ilustrační foto) | foto: www.unipetrol.cz

VARŠAVA Polské společnosti PKN Orlen, která vlastní českou rafinerskou společnost Unipetrol, poklesly v posledním čtvrtletí roku 2006 zisky téměř o polovinu.

Pokles zisků vysvětluje koncern mimořádnými náklady a nižší ziskovou marží z rafinerského zpracování ropy, uvedl dnes podnik.

Celoroční čistý zisk se loni snížil na 2,33 miliardy zlotých (16,6 miliardy Kč) z předloňských 4,58 miliardy zlotých. Konsolidované tržby stouply ve čtvrtletí meziročně o 15 procent na 13,1 miliardy zlotých a za celý rok dosáhly 52,9 miliardy proti 41,2 miliardy z předchozího roku.

PKN varoval minulý týden investory před slabším výsledkem posledního čtvrtletí roku kvůli jednorázové ztrátě 230 milionů zlotých z prodeje Kaučuku. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali čtvrtletní výsledek PKN na 334 milionů zlotých. Podnik v posledních třech měsících roku 2005 vytvořil čistý zisk 365,5 milionu.

Jako jeho menší rival Lotos i PKN uvedl, že výsledek poznamenal pokles rafinerských marží. Vliv měl i nižší cenový rozdíl mezi uralskou ropou, kterou zpracovává, a severomořským typem Brent, z kterého se odvozují světové ceny ropných produktů.

Akcie PKN loni klesly o čtvrtinu hodnoty kvůli obavám z koupě litevské rafinerie Mažeikiu za 2,3 miliardy dolarů. Investory znepokojila také nejistota kolem změn ve vedení skupiny. Ve středu akcie PKN klesly o procento na 43,75 zlotého. Tržní hodnota skupiny tak činila 20,4 miliardy zlotých, napsala agentura Reuters.
Lidovky.cz, ČTK