30. září 2009 16:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Živnostníci budou moci uplatňovat vyšší výdajové paušály, i zpětně

Výdajové paušály využívá asi pětina živnostníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výdajové paušály využívá asi pětina živnostníků. | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Živnostníci budou moci uplatňovat vyšší takzvané výdajové paušály, a to zpětně již za letošní rok. Vyplývá to z novely zákona, která nabývá účinnosti ve čtvrtek 1. října. Paušály mohou využít někteří podnikatelé místo toho, aby podrobně dokládali své výdaje, které si odečítají ze základu daně.

Výdajové paušály využívá asi pětina živnostníků. Nemusejí vést mnohdy složité účetnictví, nýbrž evidují jen své příjmy a pohledávky. Místo výdajů si pak od nich odečítají výdajové paušály, tedy určité procento, které se odvíjí od typu živnosti.

U řemeslníků nebo zemědělců se zvyšují na 80 procent z nynějších 60 procent, u ostatních živností na 60 procent. U příjmů z nájemného zůstanou na 30 procentech.

Hospodářská komora zvýšení paušálně stanovených výdajů pro podnikatele přivítala. "Doufáme, že možnost uplatňovat vyšší paušály pomůže oživit podnikatelskou aktivitu a nastartovat tak ekonomický růst," řekl ČTK prezident komory Petr Kužel.

Nejvíce by ze zvýšení daňových paušálů mohli podle analýz komory profitovat drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné. Pro ně totiž bude zvýšená paušalizace výdajů představovat významné snížení daňové i administrativní zátěže, a tedy velkou časovou i finanční úsporu. Stanovením vysokých paušálů se prý rovněž snižuje riziko nelegálních daňových úniků.

Ministr financí Eduard Janota již dříve s návrhem na zvýšení paušálů
nesouhlasil. Podle něj připraví státní pokladnu o víc než dvě miliardy
korun ročně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz