4. srpna 2007 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Živnostníci míří na poštu

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Začít v České republice podnikat byl vždy běh na dlouhou trať. Vyplnit svazek formulářů, vystát nekonečné fronty a nakonec zjistit, že v žádosti něco chybí. To vše musel začínající podnikatel absolvovat několikrát v týdnu na úřadech rozmístěných po různých částech republiky.

Taková praxe už je ale minulostí. Ministerstvo průmyslu a obchodu, Česká pošta a Hospodářská komora spolupracují na projektu Czech Point, který by měl nadbytečnou administrativu odstranit. „Už dnes v podstatě stačí zajít na úřad, zaplatit tisícikorunu a začít podnikat,“ řekl LN předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda.

Česká pošta od začátku srpna poskytuje na kontaktních místech výpisy ze živnostenského rejstříku. Rozšířila tak své služby podnikatelům, kteří už si od začátku roku na jakékoli poště mohou vyzvednout výpis z katastru nemovitostí a od dubna výpis z obchodního rejstříku. Ten od jara nabízí i Hospodářská komora.

„Do konce roku plánujeme poskytovat i výpisy ze živnostenského rejstříku a katastru nemovitostí. U výpisu z rejstříku trestů je to složitější. Zde je potřeba úprava zákona,“ řekla LN mluvčí komory Viktorie Plívová. Že je o podobné služby zájem, potvrzují i statistiky České pošty. Pro výpisy si od začátku roku přišlo už 16 tisíc lidí.

Novela sloučí volné živnosti
Podnikání má od ledna příštího roku zjednodušit i novela ministerstva průmyslu a obchodu, která od základu mění strukturu živnostenských oprávnění. Z celkového počtu 261 živností by jich po novele měla zbýt méně než stovka. Největší změna, kterou zaznamená každý podnikatel, je sloučení volných živností pod jedinou. „Chtěli jsme jít ještě dál, aby se živnostník pouze registroval na finančním úřadu, ale i tohle stačí. Za sloučení živností bojujeme už deset let,“ říká předseda Sdružení podnikatelů Danda.

Na koncesované a volné živnosti už se navíc nebudou vystavovat samostatné dokumenty. Každému podnikateli bude stačit k prokázání způsobilosti pouze výpis z živnostenského rejstříku, který už nebude nutné vyzvednout v místě působnosti. Novela počítá také se zúžením oznamovací povinnosti. Změny, které si mezi sebou mohou úřady oznámit samy, nebude muset podnikatel hlásit.

Už dnes mohou živnostníci pro většinu administrativních úkonů využívat takzvaná centrální registrační místa. Ve většině případů jde o živnostenské odbory městských úřadů, takže jsou dostupná každému. Zde lze na jediném formuláři ohlásit živnost, požádat o koncesi, přihlásit se k dani, sociálnímu a zdravotnímu pojištění a ohlásit pracovnímu úřadu volné pracovní místo.

„Díky bohu si už úřady ze zákona musejí vyžádat výpis z rejstříku trestů,“ dodává Danda. Ten si dříve museli podnikatelé vyzvednout v Praze, Brně, Ostravě nebo Plzni. Proto je tato služba velmi populární. „Zjistilo se, že podání pomocí jednotného formuláře pro další úřady využívá padesát procent podnikatelů,“ doplnil Matyáš Vitík z Ministerstva průmyslu a obchodu.

PETRA KYJONKOVÁ

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz