Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Živnostníkům se uleví

PRAHA  Založit si živnost bude zřejmě od příštího roku jednodušší. Sněmovna včera pustila do druhého čtení vládní návrh novely živnostenského zákona, která má výrazně zredukovat množství administrativních úkonů nutných k zahájení podnikání.

„Výsledný stav lze vyjádřit hesly - na podnikatele bude čekat jediný úřad a jediný formulář,“ uvedl již dříve k tomuto návrhu místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn. Do druhého čtení se návrh dostane počátkem příštího roku, a tak, vyjde-li vše podle plánu vlády, by měly změny v praxi platit od prvního května 2006.

Nejdůležitější změnou obsaženou v novém návrhu je totiž to, že namísto obíhání nejrůznějších úřadů a vyplňování až osmi formulářů se budoucí živnostník zaregistruje pouze na takzvaném Centrálním registračním místě. Tato místa budou umístěna na obecních živnostenských úřadech.

Podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana se z tohoto centrálního místa vyřídí i registrace na finančním úřadě, potvrzení o bezdlužnosti a vztahy se správou sociálního zabezpečení, zdravotní pojištění a registrace na úřadu práce.

Z živnostenského úřadu budou informace automaticky postoupeny dále prostřednictvím informačního systému. To umožní připravovaný Registr živnostenského podnikání. „Novela dále řeší zrychlení komunikace mezi úřady a ruší některé povinnosti, například povinnost ustanovovat odpovědného zástupce u volných živností,“ sdělila LN Kateřina Koubová z ministerstva průmyslu a obchodu.

Podle předsedy sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřicha Dandy podnikatelé krok vlády schvalují. „Podporujeme to, protože novela ulehčí živnostníkům život a zjednoduší zakládání nových živností,“ řekl LN Danda. Dodal ale, že v českém podnikatelském prostředí je nutno zlepšit ještě mnoho dalších věcí, zejména ve vztahu k drobným podnikatelům.

„Požadujeme například možnost provádět souborné platby na jedno místo, problém máme i s minimální daní vyměřovanou živnostníkům,“ sdělil Danda. Opozice vládní návrh podporuje, hodlá jej ale rozšířit o vlastní nápady. „Vládní návrh je v podobném duchu jako novela ODS. My nyní připravujeme další doplňky, které by tuto novelu zkvalitnily,“ řekl LN stínový ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil. Uvedl ale, že se jedná pouze o dílčí novelu a je nutné uvažovat o zásadním přepracování živnostenského zákona.

Co by se mělo změnit po novele živnostenského zákona

Na vyřízení všech nutných formalit spojených se zahájením podnikání bude stačit navštívit jediný úřad.

Bude stačit vypsat pouze jeden formulář.

Zahájení podnikání se vyřídí na takzvaném Centrálním registračním místě.

Úřady si potřebné údaje vymění samy mezi sebou.

Na jednom místě se vyřídí registrace na finančním úřadě, bezdlužnost i vztahy se správou sociálního zabezpečení.

Předpokládá se rozšíření na zdravotní pojištění a komunikaci ve věci plateb zdravotního pojištění.

Pramen: MPO / Foto archiv LN / sak

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER NOVÝCH ZAKÁZEK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 75 000 - 85 000 Kč