25. ledna 2011 14:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Živnostníky čeká překvapení, budou platit vyšší zdravotní pojištění

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Živnostníci budou letos platit vyšší zdravotní pojištění. To se totiž vypočítává podle průměrné mzdy v ČR. Ta loni vzrostla a tak se tedy zvýšilo i minimální pojistné z loňských 1601 na letošních 1670 korun. Na platbu by si ale měli všichni dát pozor, protože posledním dnem splatnosti je už 8. únor.

V roce 2010 dosáhla průměrná mzda 24.740 korun. Polovina z této částky, tedy 12.370 korun, je minimální vyměřovací základ pro všechny měsíce roku 2011, jak informoval novináře mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod. 

Z toho 13,5 procenta, tedy 1670 korun, představuje minimální měsíční pojistné. Zálohy na pojištění vypočítané z minimálního vyměřovacího základu platilo v uplynulém roce 54 procent živnostníků, tedy 326.000 lidí.

Zvýšení se týká skoro všech

Lednovou zálohu na zdravotní pojištění musí uhradit všichni živnostníci s výjimkou těch, kteří minimální vyměřovací základ nemají stanoven. První letošní platbu tak nemusí hradit samostatně výdělečně činní, kteří v roce 2010 platili zálohy nižší než 1670 korun, a ti, kteří v letošním roce podnikat začínají.

V minulém roce v České republice působilo devět zdravotních pojišťoven, které se celkem staraly o 10,3 milionu klientů. Nejvíce, přes 60 procent, jich bylo pojištěno u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!