Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Život v Česku nezdraží, míst ubývat nebude. Strašákem je Rusko

Firma Kovovýroba Hrubý působí v podkrkonošské Dolní Branné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma Kovovýroba Hrubý působí v podkrkonošské Dolní Branné. | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA Česko čeká klidný rok. Ekonomové neočekávají zdražování, firmy neplánují drastická propouštění. Země ekonomicky poroste, i díky tradičně silnému exportu. Nepříjemnou neznámou je ale vývoj situace v Rusku. Na obchodech s tamními firmami je závislá řada tuzemských pracovních míst.

Rusko sice nepatří ani do první pětice zemí, kam české firmy nejvíce vyvážejí, přesto jde o významný trh. Pokud by pokračovalo oslabování rublu, přestalo by se některým českým firmám vyplácet do Ruska vyvážet zboží či modernizovat tamní závody.

Zjednodušeně řečeno, dostaly by za stejnou práci zaplaceno méně než v minulosti – pokud si nepořídily zajištění proti kurzovým výkyvům. Pro některé manažery to může znamenat minimálně to, že v případě nouze budou muset některé zaměstnance vyhodit.

„Pokud by propad pokračoval, může to připravit o práci desítky tisíc lidí,“ naznačil už dříve František Masopust, který řídí Komoru pro hospodářské styky se zeměmi Společenství nezávislých států.

ČTĚTE TAKÉ:

Ztráty kvůli propadu rublu v řádu desítek milionů korun už přiznal například kunovický výrobce civilních letadel Aircraft Industries. Dovoz do Ruska pak v době nejsilnějších prosincových propadů rublu zastavila textilka Juta. A v dílčím ohrožení jsou další firmy, včetně těch nejvýznamnějších, jako je Škoda Auto či Hamé.

Obecně však platí, že se lidé v Česku velkého propouštění bát nemusí. Alespoň co se týče statistické předpovědi.

„Celková zaměstnanost se zvýší téměř na pět milionů osob. Míra nezaměstnanosti - podle metodologie Českého statistického úřadu - klesne na 5,8 procenta z 6,1 procenta v roce 2014,“ odhaduje ekonom David Marek z poradenské společnosti Deloitte.

Příležitostí bude D1

Firmy mají obecně dostatek zakázek a nemusí se tedy zbavovat zaměstnanců. Ekonomika podle odhadů ČNB poroste o dvě a půl procenta. Tedy zhruba stejně jako v loňském roce, který byl po době těžkého útlumu pozvolným probouzením tuzemského stavebnictví. Oboru, který trpěl v posledních letech obrovským nedostatkem zakázek.

Dobrou příležitostí v novém roce pro stavební firmy můžou být státní zakázky, například oprava letité dálnice D1.

Betonová svodidla zmizí pro letošní rok z modernizovaných úseků D1 do 5....

V polovině příštího roku by mělo Ředitelství silnic a dálnic vypsat tendry na úseky Psáře - Soutice a Velká Bíteš - Devět křížů s možným zahájením prací v druhé polovině roku. Pak můžou následovat výběrová řízení na další části dálnice.

Navzdory loni spuštěným intervencím ČNB se zatím příliš nedaří zdvihnout míru inflace k požadovaným dvěma procentům. V příštím roce bude podle některých odhadů pohybovat kolem půl procenta.

Stavební spoření výhodně

Porovnejte si během minuty nabídku finančních produktů z celého trhu.

Nabídky Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Pro zákazníky to znamená, že by nemělo zdražit spotřební zboží. A ceny některých věcí dokonce klesnou. Knihy, léky či kojenecká výživa se přesunou do nově vzniklé, nižší sazby DPH. Toto zboží tak bude zatížené už nikoliv 21 procenty DPH, ale jen deseti.

Jisté investice: pole, byty, lesy

Méně dostupné budou zřejmě byty, jejichž cenový propad se v poslední době zastavil. V Praze loni dokonce developeři prodávali o sedm procent dráž než v roce 2013, v průměru o čtvrt milionu korun.

Navzdory tomu bude byt letos jednou z nejjistějších investic. Moc dalších výhodných a rychle výnosných příležitostí v Česku k mání nebude.

„Rok 2015 bude charakteristický nadbytkem volné likvidity a nedostatkem investičních příležitostí, aspoň těch konvenčních. V Česku může situace vést k růstu poptávky po bytech, lesích a zemědělské půdě, u nichž lze předpokládat zhodnocení aspoň v dlouhém časovém horizontu,“ myslí si hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...