11. června 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zkažené nebo prošlé jídlo si loni koupila třetina lidí

Při nákupu si potraviny důkladně prohlédněte, jestli nejeví známky zkažení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při nákupu si potraviny důkladně prohlédněte, jestli nejeví známky zkažení | foto: Shutterstock

PRAHA Zkažené nebo prošlé potraviny v posledním roce koupila zhruba třetina zákazníků, kteří potravinářské produkty vkládají do svých nákupních košíků. Zhruba pětina lidí měla tuto špatnou zkušenost opakovaně.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Médea Research, který zveřejnil internetový časopis Retail Info Plus.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákazníci si nejčastěji stěžovali na mléčné výrobky. Zmínila je přibližně polovina lidí, kteří si domů přinesli zkažené nebo prošlé potraviny.

Rizikové jsou podle účastníků průzkumu také masné výrobky, ovoce a zelenina.

Datum spotřeby zákazníci kontrolují

Z průzkumu zároveň vyplynulo, že většina dospělých obyvatel při nákupu potravin kontroluje datum spotřeby. "Ze zdravotních rizik spojených s konzumací prošlých potravin má obavy přes 60 procent osob, které alespoň občas potraviny nakupují," stojí ve zprávě.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce od začátku letošního roku provádí intenzivní kontroly prodejen potravin a prakticky nemine týden, kdy by inspektoři na pultech obchodů nezjistili prošlé či špatně označené potraviny. Největší tuzemské obchodní řetězce v květnu kvůli nelichotivým výsledkům kontrol sepsaly deklaraci, ve které se zavázaly zlepšit kontrolu prodávaných potravin.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.