Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zkrachoval slevový portál? Koupenou dovolenou můžete vymáhat u cestovky

Dovolená (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Koupili jste dovolenou přes slevový portál, který se dostal do insolvence? Nic ještě není ztraceno. Na zájezd máte i tak šanci odjet. Důležité je zjistit, kdo odpovídá za plnění podmínek.

Slevový portál Zapakatel.cz se dostal do insolvence a dovolená až 900 lidí byla v ohrožení. Cestovní kancelář Adrialand ale části z nich zaplacený zájezd uhradila z vlastních zdrojů. Postupovala tedy tak, jak měla.

„Záleží, s kým má spotřebitel smlouvu. Ve většině případů jsou slevové portály pouze zprostředkovatelem a za splnění tak odpovídá cestovní kancelář, i pokud jí server nezaplatil,“ říká Miloš Borovička ze spotřebitelského magazínu dTest.

Pokud by své závazky cestovní kancelář nesplnila, i když byla také slevovým portálem poškozena, mohou se spotřebitelé svého práva dovolávat u ní. „Kdyby se šla cestovní kancelář soudit, musela by zaplatit náhradu a soudní výlohy. V občanském zákoníku je i položka o ztrátě radosti z dovolené, ta to by se k tomu taky pravděpodobně přičetla,“ míní Borovička.

Malé šance v insolvenčním řízení

Pokud dovolenou nabízel sám slevový portál, nemají zákazníci příliš reálnou šanci, že se kompenzace dočkají. “V tomto případě je jediným řešením insolvenční řízení. Není to nic jednoduchého. Od nezajištěných věřitelů se moc peněz nezíská. Na spotřebiteli je jenom, aby si hlídal, jak to řízení probíhá,“ dodává Borovička. Šance na vrácení peněz jsou podle něj minimální.

Slevový portál také může skončit v rukou majitele v cizině. Šance na náhradu pro poškozené je v tomto případě téměř mizivá. „Máme případ, kdy majitelé tu firmu prodali někomu z Bulharska a pak je to opravdu na policii, aby ho někde sehnala,“ popisuje jeden z případů Robert Honzík z portálu spotrebitel.net.

Šance, že se případem bude policie aktivně zabývat, se zvýší, když poškození zákazníci podají hromadné trestní oznámení. „Na hromadné trestní oznámení policie reaguje, když se přihlásí padesát a více lidí,“ shrnul své zkušenosti Honzík.

Nedostatečné zákony

Zákony jsou na slevové servery ale zatím někdy krátké. „Poškození se peněz stejně spíš nedomohou. Sice už prošla novela zákon o ochraně spotřebitelů, která to trochu chrání, ale ne úplně. Ideální by bylo, aby majitelé slevových portálů ručili celým svým majetkem, tedy tím, který není ve společnosti. To se teď neděje a jde to jen do výše jejich základního kapitálu,“ vyčítá Honzík.

Podle České obchodní inspekce před ztrátou peněz nejvíce ochrání prevence. „Nejúčinější je preventivní ochrana. Než si lidé objednají zlevněnou službu, tak by si měli ověřit komu peníze posílají,“ míní Miloslava Fléglová, mluvčí inspekce. Lidé by měli před nákupem server prověřit a přečíst si zkušenosti ostatních uživatelů.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.