7. srpna 2014 11:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zlá zpráva pro české turisty. Euro je nejdražší za posledních pět let

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Čechům se prodraží cestování do zahraničí. Koruna totiž ve středu rekordně oslabila vůči euru i dolaru, které nyní budou lidé směňovat dráž. Evropská měna dokonce překročila hranici 28 korun, stála nejvíc za posledního pět a půl roku.

Během středečního obchodování prolomila česká měna magickou hranici 28 korun za euro. Pro Čechy je tak evropská měna nejdražší od roku 2009.

Koruna citelně oslabuje vůči euru i americkému dolaru. Ve středu v jednu chvíli koruna prolomila magickou hranici 28 korun za euro. Vůči dolaru se česká měna propadla na dvouleté minimum.

Kurz koruny

  • 27,835 Kč/EUR
  • 20,860 Kč/USD

zdroj: ČNB

Tato skutečnost uprostřed turistické sezony nepotěší miliony Čechů, kteří se chystají vydat do zahraničí. Ve čtyřech z pětice nejoblíbenějších destinací se platí eurem: v Itálii, na Slovensku, v Řecku a Rakousku.

Také do nejoblíbenějšího Chorvatska si Češi vozí eura, která tam mění za místní kuny. Turisté tak budou muset sáhnout o něco hlouběji do kapsy.

Koruna ale nebyla jediná, které se nedařilo. Podobný vývoj zaznamenal i maďarský forint a polský zlotý. Důvodů je několik. Náladu na hlavních trzích kazí situace na Ukrajině.

„Po zprávách o opětovném hromadění ruských vojsk na hranicích a po vyjádření polského ministra zahraničí o možné invazi bude korigování úterních ztrát obtížné,“ uvedl Tomáš Vlk z Patria Direct.

Více se o slabé koruně dočtete v dnešních LN.

Ondřej Vyhnanovský