6. srpna 2008 14:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zlaté časy českých hotelů mají být u konce

Restaurant Allegro hotelu Four Seasons, kterému byla udělena jako první restauraci v ČR hvězdička známého gastronomického průvodce Michelin Guide | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurant Allegro hotelu Four Seasons, kterému byla udělena jako první restauraci v ČR hvězdička známého gastronomického průvodce Michelin Guide | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Silná koruna a nárůst počtu lůžek, který nekoresponduje s počtem turistů. Takové jsou příčiny konce zlaté éry českých hotelů. Tak situaci vidí ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek potvrdil, že klesá více cena než obsazenost, což postihuje zejména malé hotely.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Pavel Hlinka připomněl, že někteří hoteliéři budou muset zřejmě skončit s podnikáním. Podle Hlinky poklesly tržby pražských hotelů na takzvaný pokoj k dispozici za první pololetí o 20 procent. Z větší části se na poklesu tržeb podílí silná koruna, nižší obsazenost má údajně pouze sedmiprocentní vliv. "Klesá daleko více cena než obsazenost," připomněl Hlinka rovněž stále tvrdší konkurenční boj na hotelovém trhu.

Uvozovky dolnídaleko více cena než obsazenost.Uvozovky horníMinistr pro místní rozvoj Jiří Čunek doložil Hlinkova slova statistikou, podle které byla průměrná cena lůžka v centru Prahy loni 80 eur, letos je to 75 eur (1800 Kč). "Nejvíce to postihuje malé hotely, které nemají dlouhodobé smlouvy," řekl Čunek. Naopak velké světové řetězce jsou na tom lépe, neboť jsou prý schopny pokles cen rozložit do více zemí.

Vondruška také připomněl, že ubytovací kapacity v Praze jsou mnohem vyšší než ve srovnatelných městech. Statistický úřad eviduje nyní 75.000 lůžek v ubytovacích zařízeních, v Mnichově jich je 46.000, ve Vídni 51.000 a v Barceloně 55.000. Navíc do Prahy míří další světové hotelové řetězce, na podzim například otevře v Hybernské ulici hotel Kempinski.

ČTK