Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zlato letos zdražilo o šest procent, cena by měla růst dál

Zlato cihly. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato cihly. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Cena zlata se v letošním roce zvýšila asi o šest procent na zhruba 1 655 dolarů (asi 31 564 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Takzvaný žlutý kov, jak se zlatu říká, má za sebou už 12 let nepřetržitého růstu a za tu dobu cena vzrostla asi o 500 procent. Část analytiků tvrdí, že růst ceny je již u konce, jiní upozorňují, že důvody k cenovému růstu přetrvávají.

"Já mám pocit, že trh v tuto chvíli neví, jakým směrem se má vydat," řekl analytik Adrian Day z investiční společnosti Adrian Day Asset Management.

Rekord byl loni v září
"Slabé obchodování mezi svátky pochopitelně pokřivuje ceny, ale když už nic jiného, tak ty výkyvy by měly být výrazné, ne tak slabé, jak je teď vidíme," upozornil.

Zlato bylo v nominálním vyjádření na rekordu loni v září, kdy se jeho cena přechodně vyšplhala až nad 1 900 USD/oz. Do konce roku se sice výrazně snížila, v celoročním srovnání ale zlato i tak zdražilo asi o 11 procent. V posledních dvou letech je nicméně dynamika růstu citelně slabší, než byla od roku 2005.

Zájem o zlato se razantně zvýšil s nástupem globální finanční krize, tedy už v roce 2007. V dalších letech se jako důvod k nákupu nejčastěji uváděla příliš uvolněná měnová politika centrálních bank a s ní spojené riziko znehodnocení měn. Ačkoliv tyto důvody přetrvávají, letošek ukázal, že to vždy nemusí automaticky znamenat i vysoké zhodnocení zlata.

Zlato – ilustrační foto

V reálných cenách, tedy při zohlednění inflace, bylo zlato na rekordu v roce 1980. Tehdy se jedna troyská unce prodávala za zhruba 800 dolarů, což by po přepočtu na dnešní ceny bylo více než 3000 USD/oz. K růstu cen zlata v minulosti téměř vždy pomáhala uvolněná měnová politika a tištění peněz, což je právě teď aktuální. Finanční trhy ale nyní toto riziko příliš nevnímají.

Vyhlídky globální ekonomiky
Od konce roku 2007 si cena zlata vede výrazně lépe než přední akciový index S&P 500. Ten je nyní zhruba tam, kde byl před pěti lety. Když se ale vezmou v úvahu i reinvestované dividendy, má tento index za posledních pět let zisk kolem osmi procent. Naproti tomu cena zlata se za stejnou dobu zvýšila zhruba dvojnásobně.

ČTĚTE TAKÉ

Překvapivé ovšem je, že za posledních pět let se cena zlata i hodnota indexu S&P 500 měly snahu zvyšovat, když se zlepšovaly vyhlídky globální ekonomiky. Podobně pak index S&P 500 i cena zlata měly snahu klesat, když se hospodářské vyhlídky zhoršily. Například ve druhé polovině roku 2008, kdy po pádu obří americké banky Lehman Brothers ztratila na hodnotě téměř všechna aktiva, snížila se i cena zlata.

"Co to říká o dlouhodobých vyhlídkách zlata? Jednoduše to, že si kov povede mnohem lépe, až se globální ekonomika vrátí ke svižnému růstu. Po tak silném růstu v minulých letech není pravděpodobné, že se zlato výrazně pohne, než se tak stane," upozorňuje analytik Roger Conrad ze společnosti Investing Daily.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?