21. února 2008 15:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zlato, platina i ropa jsou rekordně drahé

LONDÝN V noci ze středy na čtvrtek zlomily zlato, platina i ropa cenové rekordy. Ropa poprvé překročila hranici 101 dolarů za barel, vzhůru vylétla i cena drahých kovů. Stojí za tím nejen pokles dolaru, ale také vysoká poptávka po těchto komoditách.

Cena zlata na promptním trhu, kde se obchoduje se zlatem k okamžitému dodání, v Londýně vystoupila na nový rekord 947,10 dolarů za troyskou unci. Ještě ve středu přitom stála zhruba 936 dolarů. Cenu zlata ovlivňuje především kurz dolaru a růst inflace, svoji roli hraje ale i v současnosti vysoká poptávka.

Se zlatem se obchoduje ještě na termínovém trhu, na něm se ceny utvářejí hlavně podle očekávaného vývoje. I zde se cena vyšplhala na nový rekord, činila 952,40 dolarů za troyskou unci.

Prudce vzrostla i cena platiny. Ve středu se prodávala za 935 dolarů, ve čtvrtek už to bylo 948,40 dolarů za unci.

Rekord zaznamenala i ropa, která ve středu vůbec poprvé překročila hranici 101 dolarů, ve čtvrtek se zastavila až na 101,32 dolarech za barel. Za nákupem ropy stály zajišťovací fondy, které se obávaly toho, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nebude zásobovat trh dostatečně. Cena se tak přiblížila historickému maximu 101,70 USD po inflačním přepočtu z dubna 1980.

"Obchodníci jdou na ropný trh kvůli inflaci, aby se jejich aktiva zhodnotila s nejvyšší pravděpodobností," uvedl analytik serveru optionsXpress Rob Kurzatkowski. "Stalo se to u ropy téměř sebenaplňujícím proroctvím. Každý se obává inflace, proto své peníze dává do ropy, což inflaci zvyšuje."

Ceny všech komodit, ať jsou to drahé kovy nebo ropa, rostou částečně díky vysoké poptávce. Svůj vliv má také pokles dolaru, v němž se ceny komodit vyjadřují. Přestože americká ekonomika nyní roste jen pomalu, poptávka po zlatu, platině i ropě přichází z jiných částí světa, především z Asie.
Lidovky.cz, ČTK