Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zlatokopové ve školství: Chcete mít na promoci rodinu? Zaplaťte!

Promoce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Promoce (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Způsob, jakým některé ze soukromých vysokých škol vybírají peníze, se mnoha studentům nelíbí. Podle nich to často hraničí až se zlatokopectvím. Kromě školného inkasují školy poplatky takřka za vše. Placení ale čeká i studenty státních vysokých škol, trojkoalice se totiž v úterý dohodla na tom, že školné se bude platit i na státních vysokých školách.

Počty nových studentů se už budou jen snižovat

Soukromé vysoké školy v Česku se letos "poperou" o poslední slušnou várku čerstvých maturantů. Od příštího roku budou počty nových studentů kvůli populačnímu útlumu z počátku 90. let ubývat. A to je pro mnohé soukromé školy doslova smrtící.

Ze současných 45 škol jich podle nejčernějších odhadů do deseti let přežije sotva deset.

"Když chci požádat o změnu termínu zkoušky či přesunutí předmětu do dalšího semestru, zaplatím administrativní poplatek 200 Kč a k tomu částku až v řádech několika tisíc podle typu žádosti," popsal LN svůj zážitek s placením student prezenčního studia Univerzity Jana Amose Komenského, který si přál zůstat v anonymitě.

Přesun předmětu do dalšího semestru stojí od jednoho do pěti tisíc korun. Stejná částka se vztahuje i na žádost o čtvrtý termín zkoušky, pokud tři předcházející pokusy byly neúspěšné.

Placení čeká i studenty státních vysokých škol

Příliš časté vyhazovy
Perličkou mezi poplatky je zpoplatňování míst na promoci. "Na promoci mě pustí zadarmo, ale pokud si chci pozvat příbuzné či známé, zaplatím za každého sto korun," doplňuje další student pražské Univerzity J. A. Komenského. Studentka jiné z pražských soukromých škol upozorňuje na další výdělečnou praktiku - podivně vysokou "úmrtnost" u státnic. Za každý další termín se totiž platí v řádu tisíců. Školy však nařčení z finančně motivovaných vyhazovů od zkoušek rezolutně odmítají.

Studenti si stěžují i na poddimenzovanost některých soukromých škol, což jde na úkor kvality. "Malé prostory, spousta studentů, nedostatečná kapacita učeben... prostě tragédie," dodává, opět pod podmínkou anonymity, další studentka prezenčního studia s tím, že kvůli tomu byly neuvěřitelné díry v rozvrhu.

Více o soukromém vysokém školství si přečtěte ve středečním vydání deníku

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.