Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zlepšení ratingu asi ztroskotá na deficitu

Praha  Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's by mohla České republice zhoršit výhled na zlepšení známky pro dlouhodobé devizové závazky, pokud se nové vládě nepodaří udržet pod kontrolou rozpočtový deficit.

Agentura loni v listopadu dala českému ratingu pozitivní výhled, který signalizuje její ochotu zlepšit dosavadní známku A-. Kurz koruny po zprávě agentury Reuters mírně oslabil.

Slováci v lepší pozici
Český devizový rating je již nyní jeden stupeň pod hodnocením A, které S&P přiznává sousednímu Slovensku. To je na tom s ratingy ve střední Evropě nejlépe, protože Maďarsko a Polsko agentura hodnotí známkami BBB+, o jeden stupínek horšími než Česko.

Ratingy hodnotí spolehlivost splácení závazků a ovlivňují cenu úvěrů.

Nebezpečné předvolební "dárky"
"Rizika ve veřejných financích v důsledku politické situace vzrostla, současné odhady rozpočtového deficitu však jsou v rámci předpokládaném ratingem," řekla zpravodaji Reuters analytička S&P Eileen Zhangová. Pro letošní rok agentura očekává deficit veřejných financí kolem čtyř procent hrubého domácího produktu, především kvůli nárůstu sociálních výdajů, schválených před červnovými volbami.

Pro příští rok čeká S&P deficit 3,6 procenta, Zhangová však upozornila, že tento odhad může být revidován vzhůru. Ministerstvo financí totiž uvedlo, že kvůli zvýšení mandatorních výdajů se schodek zvýší na 3,8 procenta. Pokud by však hrozilo, že deficit vyskočí nad čtyři nebo pět procent HDP, mohl by se výhled ratingu vrátit zpět a namísto pozitivního by byl opět stabilní. S&P loni zlepšila ratingový výhled s ohledem na zrychlený růst české ekonomiky.

Účetní triky nepomáhají
"Zpráva ratingové agentury S&P je prvním potvrzením od červnových voleb, že Česko nemůže být dlouhodobě imunní vůči přetrvávající politické nejistotě," uvedl Pavel Sobíšek z HVB Bank. Ačkoliv byl podle něj výrok agentury napsán pozitivně, jednoznačně z něj vyplývá, co se stane, neotočí-li politici současný trend zhoršování stavu veřejných financí.

Podle Sobíška je také zřejmé, že by ke zlepšení obrázku země nepomohly žádné účetní triky jako zahrnutí výnosů z neuskutečněných privatizace mezi příjmy rozpočtu. "Reformy musí zahrnovat škrty ve výdajích, a to především v sociální oblasti," uvedl s tím, že na rozdíl od S&P nečeká letos dramatické zhoršení deficitu veřejných financí. O to větší riziko ale vidí pro příští rok.

Zhangová uvedla, že S&P zřejmě České republice nezlepší ratingovou známku, dokud země neuskuteční reformy zadluženého zdravotnictví a neudržitelné podoby důchodového systému. "Česká republika je jedinou zemí Evropy, která nereformovala důchodový a zdravotní systém. Tyto reformy budou nejdůležitějším signálem pro pohyb ratingu vzhůru," řekla. Důležité podle ní budou rovněž změny zákona o bankrotech a zlepšení právního prostředí pro podnikání. Vyhlídky na přijetí eura naopak podle Zhangové v nynějším uvažování agentury o českém ratingu přímo nefigurují, protože Česko má z hlediska dostatku deviz nadprůměrnou pozici.

Kurz koruny po sdělení S&P klesl vůči euru na 28,265 Kč z úrovně 28,181 Kč před zprávou. Žádné dramatické ztráty se však nečekají.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...