Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zlevňování letenek stojí v cestě silný dolar

Asie

  16:00
PRAHA - Promítnou se nízké ceny paliva do levnějších letenek? Na první pohled by se mohlo zdát, že je to zbytečná otázka. Vždyť už to začalo – aerolinky zlevňují. Ovšem ne všechny. Po dlouhém období, kdy mnohé nevydělávaly, si vylepšují finanční situaci.

Letiště (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Letecké firmy mají obecně nízké marže – jedno až pět procent. Mnohé z nich si proto nyní potřebují vydělat na další investice.

Palivo tvoří jen část ceny

„Na tuto skutečnost (zlevňování paliva – pozn. red.) reagujeme průběžně, ceny letenek upravujeme. Nicméně je potřeba říci, že palivo tvoří jen část ceny letenky. Vzhledem k tomu, že 80 procent nákladů – leasingy letadel, údržba a tak dále – na letovou hodinu hradíme v dolarech, nevidíme již za situace, kdy došlo k oslabení koruny, prostor pro další snižování cen letenek,“ řekla Vlaďka Dufková, mluvčí Travel Service. A dodala: „Ceny jsou již nyní nízké. Například zpáteční letenku do Dubaje nabízíme za 6773 korun.“

Nízké ceny paliva zvyšují aerolinkám zisky. Mohou ale zpomalit obnovu letového parku

Šéf prodejního portálu Letuška.cz Josef Trejbal se domnívá, že i když ceny letenek loni klesly, mohly by v tom pokračovat také letos. Pro ČTK uvedl, že ve srovnání s letošním rokem by mohly být zhruba o deset procent nižší.

„Důvodem je levnější letecké palivo a rostoucí konkurence leteckých dopravců,“ vysvětlil Trejbal.

Přidal se k němu i Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus. „Za období loňského roku v průměru a globálně klesly ceny letenek o osm procent. V podstatě jediným důvodem je nízká cena ropy. I letos by měl být hlavním ‚motorem‘ pro cenu letenek zejména vývoj v ceně ropy. A ten zatím odpovídá tomu, že by ceny letenek mohly ještě klesnout,“ řekl.

S takovými názory nesouhlasila ředitelka prodeje Student Agency Věra Janičinová. Podle ní plošný pokles o desetinu nenastane. Aerolinky už v minulosti výrazně snižovaly náklady a mnoho prostoru pro výrazné slevy není.

Směr Asie

Experti na cestovní ruch se shodují, že hitem letošního jara budou lety do Asie. Podle odhadu prodejců by mohly klesnout zpáteční ceny letenek právě tímto směrem pod deset tisíc korun. Samotná letenka do Bangkoku stála ještě před dvaceti lety 22 tisíc. Nyní vyjde nejlevnější zpáteční podle portálu Letenky.cz na 13 658 korun. To v případě, že chcete letět okamžitě, doslova ze dne na den. Pokud si ji ale koupíte s půlročním předstihem, vyjde ještě levněji – na 12 702 korun.

Už dnes se lze dostat také do Spojených arabských emirátů za necelých sedm tisíc korun. A ty jsou považovány za křižovatku pro cesty do asijských destinací. Navíc se rozšířily přímé linky do Vietnamu nebo Číny. Zlevnily i zájezdy. Osmidenní dovolená v Thajsku se snídaní vyjde zhruba na 18 tisíc. Přitom ještě před pěti lety stála o pět tisíc korun více.

Levnější jsou i letenky po Evropě. Z Prahy do Říma a zpět se létá za 2779 korun, do Paříže za 3030 korun, do Amsterdamu za 3261 a do Barcelony za 4449 Kč.

Letecké společnosti už vydělávají

České aerolinie (ČSA)

■ Za první tři čtvrtletí loňského roku vydělaly podle deníku E15 České aerolinie 374 milionů korun. Přitom předloni byl dopravce za stejné období 225 milionů ve ztrátě. ČSA také poprvé po sedmi letech dosáhly výrazného provozního zisku, a to 208 milionů korun. Ve třetím čtvrtletí loňského roku se již začal výrazně projevovat pozitivní efekt nízké ceny leteckého paliva. Od července do září dosáhl provozní zisk ČSA 362 milionů korun, což byl zhruba dvojnásobek předloňských výdělků za stejné období.

Travel Service

■ Výsledky tohoto soukromého dopravce za uplynulý rok nejsou zatím známé, ale očekává se, že budou obdobné jako u ČSA. Polepší si tak oproti roku 2014. Tehdy Travel Service klesl zisk po zdanění na 60 milionů korun. Ve srovnání s předchozím rokem šlo o pokles téměř o 100 milionů korun. „Výsledek hospodaření byl ovlivněn zajištěním pevné ceny leteckého paliva na rok 2015 na finančních trzích a oslabením koruny vůči dolaru,“ řekla již dříve mluvčí společnosti Vlaďka Dufková.

Delta

■ Ze současné situace neprofitují jen české letecké společnosti. Třeba americká Deltaohlásila zisk za čtvrté čtvrtletí loňského roku 980 milionů dolarů (24,5 miliardy korun). Přitom v průběhu tohoto období provozní příjmy poklesly o dvě procenta. Ovšem ceny leteckého paliva byly tak nízké – poklesly o třetinu –, že dopravce stejně zaznamenal rekordní zisk. Av letošním roce
Delta očekává úspory kvůli nižší ceně paliva ve výši až tří miliard dolarů.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...