Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zmatky brzy skončí, univerzální nabíječka mobilů už má podobu

Nabíječky mobilních telefonů dosud nejsou navzájem kompatibilní. EU to chce změnit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nabíječky mobilních telefonů dosud nejsou navzájem kompatibilní. EU to chce změnit. | foto: Reprofoto

ŽENEVA Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) schválila technologii pro univerzální nabíječku mobilních telefonů. Nabíječka společná pro všechny mobilní telefony má pomoci odstranit zmatky a plýtvání, které způsobuje současná široká škála přístrojů. Nabíječka má využívat pro vstup do mobilu mikro-USB konektory podobné těm, které se používají v digitálních fotoaparátech.

Uvedla to dnes mluvčí ITU Sarah Parkesová.

Někteří výrobci mohou umožnit odpojení kabelu od adaptéru pro napájení ze sítě a místo toho napojit kabel přes port USB do počítače. Energie z počítače však bývá menší než z elektrické zástrčky a nabíjení telefonu tak bude zřejmě trvat delší dobu.

Parkesová dodala, že někteří výrobci již začali užívat nový systém a mnoho firem již podepsalo dohodu o využití nového systému s ITU nebo již dříve s Evropskou unií.

Po výrobcích nebude právně požadováno, aby nový standard používali. Ve skutečnosti se však stává pouze velmi zřídka, že by výrobci nedodržovali standardy doporučené ITU.

"Z nové technologie Universal Charging Solution budou mít užitek všichni uživatelé mobilních telefonů," uvedla ITU. V budoucnosti tak bude možné využít stejnou nabíječku pro všechny mobilní telefony, bez ohledu na výrobce a model.

Podle Parkesové jednotná nabíječka zamezí plýtvání, protože povede k prudkému poklesu počtu nabíječek, a to jak vyráběných tak později, při nákupu nového modelu, vyhazovaných.

Sníží se také spotřeba energie při nabíjení. Nová technologie by měla snížit spotřebu energie v pohotovostním stavu o 50 procent a snížit produkci skleníkových plynů ročně o 13,6 milionu tun, uvedla agentura AP.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...