Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Zmizí farmářské trhy z náměstí Jiřího z Poděbrad? Radnice chce víc peněz

Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. | foto: MAFRA – Tomáš Krist

PRAHA Oblíbeným akcím spojeným s farmářskými trhy na náměští Jiřího z Poděbrad v Praze hrozí zánik, šíří se tiskovinou Žižkovské listy spojovanou s pražskými občanskými demokraty. Radnice Prahy 3, která náměstí pronajímá, však takové informace vyvrací. Plánuje však vypsat nové výběrové řízení na provozovatele trhů a dalších společenských akcí. Hlavním kritériem má být cena.

Podle Žižkovských listů, které dostávají obyvatelé Žižkova a Vinohrad zdarma do svých schránek, zatrhli radní pražské třetí městské části pořadatelům trhů všechny plánované akce do první půli letošního roku.

Zrušení Velikonočních slavností a dalších tematických akcí na náměstí však podle mluvčího radnice nehrozí. Stejně tak jako konec oblíbených farmářských trhů, které zařadil časopis Týden mezi pět nejlepších v Česku.

Radní pouze nesouhlasili s rozšířením akcí na travnatý povrch náměstí. „Vzhledem k tomu, že stávající rozsah farmářských trhů dostatečně zajišťuje možnost realizace výše uvedených akcí, není účelné jejich rozšiřování na další parkové a zelené plochy,“ píše se v důvodové zprávě k usnesení, kterým rada městské části neschválila sdružení Archetyp zábor veřejné zeleně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Občanské sdružení Archetyp organuzeje trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad a na pražské Náplavce. Smlouva s radnicí Prahy 3 sdružení vyprší letos 30. června. Nového provozovatele trhů hodlá Praha 3 vybrat v veřejnou soutěží.

ČTĚTE TAKÉ:

"Oslovují nás různí provozovatelé, zda by nebylo možné provozovat tržiště. (...) Vedení radnice by rozhodně uvítalo, kdyby se současný provozovatel, společnost Archetyp, do této soutěže také přihlásila, protože s ní máme velmi dobré zkušenosti. Prostor i stánky jsou ve vlastnictví městské části, chceme zachovat strukturu tohoto trhu a budeme velice rádi, když vyhraje zájemce s nejvyšší cenovou nabídkou," říká starostka městské části Vladislava Hujová.

"Jsme velmi rádi, že pan Sedláček (z Archetypu – pozn. red.) v rámci farmářského tržiště organizuje tyto akce. Nechceme měnit sortiment a chceme nadále podporovat české zemědělce a zachovat kvalitu potravin. Městská část bude do budoucna pořádat i jiné tématické akce, jako budou Slovinský den, Latinoamerický den, kdy budou nabízeny speciality z těchto regionů," dodává Hujová.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...