Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zpátky do hospod, velí Prazdroj. Lahvové pivo z Plzně opět zdraží

Lahvové pivo Pilsen Urquell – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lahvové pivo Pilsen Urquell – ilustrační foto. | foto: ČTK

PLZEŇ Plzeňský Prazdroj zdraží od listopadu lahvová a plechovková piva v průměru o 0,7 procenta. Ceny sudových a tankových piv všech typů zůstanou stejné. Tímto krokem chce největší český pivovar přitáhnout Čechy zpět do restaurací, hospod a barů.

Pokles prodeje čepovaného piva hlásí české pivovary tři roky. Nyní prodají podle pivovarských svazů v restauracích přes 43 procent piva, ještě v roce 2010 to bylo přes 50 procent.

Plzeňský pivovar zdražoval naposledy loni v říjnu, a to v průměru o tři procenta, nejvíce lahvová piva. V novodobé historii Prazdroje jde o nejmenší meziroční zvýšení cen.

Konkrétní zdražení lahvových a plechovkových piv Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel firma neuvedla. Podle mluvčí závisí ceny na pultech na cenové politice obchodníků. Prodejní ceny v jednotlivých obchodech se tak mohou lišit.

ČTĚTE VÍCE:

"Při úpravě cen jsme zohlednili zvýšení výrobních nákladů. Nicméně, ke zvýšení cen dochází v průměru pouze o 0,7 procenta, což je pod úrovní inflace," uvedla mluvčí Kateřina Krásová. Podle ní se zdražení týká "vybraných značek a typů balení piva v plechovkách a lahvích".

V předchozích letech zpravidla poté, co zdražil lídr trhu, následovali v úpravách cen i jeho největší konkurenti. Tuzemská pivovarská trojka, skupina Heineken, podle svého mluvčího Jiřího Hauptmanna v tuto chvíli zvyšovat ceny piva nehodlá, naposledy tak učinila loni v prosinci.

Spustí se vlna zdražování?

Od začátku listopad zdraží pivo také náchodský pivovar Primátor. Růst cen bude v jednotkách procent a bude se týkat celého sortimentu. Pivovar ceny neměnil poslední tři roky a trvalý růst cen vstupů nyní musí do cen promítnout, uvedlředitel pivovaru Josef Hlavatý.

Zdražení náchodského piva není podle něj reakcí na Prazdroj a s rozhodnutím největšího českého pivovaru nemá žádnou souvislost. Hlavatý připomněl, že růst cen vstupů, zejména energií a klíčových surovin pro výrobu piva, již podnik nemohl do marží vstřebat.

ČTĚTE TAKÉ:

O zdražení uvažuje i vyškovský pivovar. Podle jeho ředitele Miloše Hrábaka podnik nyní kalkuluje ceny surovin. "Částečně vzrostla cena chmele. Zdražení piva nemohu zatím vyloučit. Pokud k němu dojde, tak ale až v příštím roce," uvedl Hrabák.

"V letošním roce se ke zdražování piva nechystáme," uvedla Petra Winklerová, mluvčí Pivovaru Svijany, který je největším v Libereckém kraji. Zdražovat se zatím nechystá ani konkurenční Pivovar Konrad ve Vratislavicích.

Pije se méně

Dubové sudy v Plzeňském Prazdroji.

Dubové sudy v Plzeňském Prazdroji.

Prazdroj prodal loni v Česku a ve více než 50 zemích téměř 9,9 milionu hektolitrů piva, téměř stejný objem jako v roce 2011. Na domácím trhu uplatnil 6,8 milionu hektolitrů, což znamenalo meziroční pokles o téměř jedno procento. Přímý export pivovaru byl loni rekordní a činil 920 tisíc hektolitrů piva, meziročně o tři procenta více. Licenční výroba piv zůstala podobná a činila 2,1 milionu hektolitrů.

Pivovar, který má na českém pivním trhu zhruba 45procentní podíl, vykázal v minulém finančním roce (od 1. dubna 2012 do letošního 31. března) hrubý zisk 3,481 miliardy korun. Tržby největšího domácího pivovaru činily 13,528 miliardy korun. Meziroční srovnání letos firma neuvedla, protože předchozí účetní období mělo délku 24 měsíců.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...