12. prosince 2007 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ztracená půlmiliarda z ČKA se vrací státu

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Reprofoto

PRAHA Švýcarská banka UBS vrátí po měsících tahanic 420 milionů korun České konsolidační agentuře. Dohodu s finančním ústavem schválil Topolánkův kabinet. Peníze zmizely před více než dvěma lety z agentury bez vědomí vedení.

Zbytek peněz až do 558,5 milionu včetně úroků a náhrady škod bude stát společně s bankou vymáhat na Miloši Skořepovi, který se na převodu peněz podílel. "Úsilí bylo úspěšné, těch 420 milionů získáváme v podstatě bezprostředně," řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Do sedmi dnů od účinnosti dohody banka vrátí 404 miliony, po odblokování účtu dalších 16 milionů. Zároveň s dohodou český stát stáhne žalobu proti UBS. "Platba ze strany UBS a stažení žaloby se uskuteční bez uznání odpovědnosti," uvedl Kalousek.


Podle dohody stát přesunul zbytek pohledávky na švýcarskou banku, která bude peníze vymáhat. "Co bude vymoženo, bude rozdělováno poměrem 1:1, pro českou stranu až do výše 558,5 milionu," řekl Kalousek. Podle něj se stát dočká všech svých peněz včetně náhrady škod a nákladů na právní služby.

Půlmiliarda zmizela z účtu dceřiné firmy ČKA, společnosti Galileo Real, před více než dvěma lety. Manažer Galilea Jan Šik dal k vyvedení peněz písemný souhlas, později to odůvodnil tím, že je chtěl v zahraničí zhodnotit. UBS, která je jednou z největších bank na světě, dlouho odmítala stamiliony do Česka vrátit. Agentura proto banku loni v červnu zažalovala u soudu v Curychu.

Otevření účtu ve švýcarské bance zprostředkovávali podnikatelé Miloš Skořepa a František Savov. Skořepa pak několik měsíců českým médiím tvrdil, že vyvedené peníze vrátí. Na všechny tři hlavní účastníky transakce podala ČKA trestní oznámení.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!