Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ztráta GM výrazně vzrostla

Po amerických silnicích jezdí stále více vozů z Japonska a Jižní Koreje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po amerických silnicích jezdí stále více vozů z Japonska a Jižní Koreje. | foto: ČTK

DETROIT Americká automobilka General Motors opravila svou loňskou ztrátu na 10,6 miliardy dolarů z původně ohlášených 8,6 miliardy. Oznámila to firma s tím, že důvodem jsou mimořádné náklady související se snížením počtu pracovních míst, finanční divizí GMAC a bankrotem bývalé dceřiné společnosti Delphi.

Revidovaná ztráta představuje téměř 85 procent současné tržní hodnoty firmy GM. Ta je podle tržeb největším výrobcem automobilů na světě, podle tržní hodnoty jí však mezi automobilkami patří až osmá příčka, píše agentura Reuters. Společnost rovněž uvedla, že odloží předložení výroční zprávy regulátorům akciového trhu, protože chybně zaúčtovala hotovostní toky z hypotéční divize ResCap, která je součástí divize GMAC. Dodala, že kvůli ResCapu přepracuje rovněž výsledky z let 2000 až 2004. Účetní problémy v divizi však podle firmy nepovedou k dalším změnám čistého zisku.

AutomobilkaGMi její americký rival Ford nyní na domácím trhu zápasí s konkurencí z Japonska a Jižní Koreje i se stoupajícími náklady na suroviny, zdravotní péči a penze. Drahý benzin navíc způsobil pokles poptávky po sportovně užitkových automobilech, které byly v USA dlouhou dobu důležitým zdrojem zisku.

GM v listopadu oznámila, že v Severní Americe v rámci restrukturalizace zruší do roku 2008 zhruba 30 000 pracovních míst, což odpovídá téměř deseti procentům její celkové pracovní síly. Jde o nejvýraznější redukci počtu zaměstnanců v GM od prosince 1991, kdy firma ohlásila uzavření 21 továren a zrušení 74 000 pracovních míst.

Zákazníky mají přilákat slevy
General Motors v rámci snah o oživení prodeje nabídne v březnové prodejní kampani v USA slevu na vůz až 1500 dolarů, tedy 35 800 korun. Koncern se tak snaží zbavit zásob, které stojí v prodejnách déle než tři měsíce.

Kampaň "březnové šílenství" spojená s prestižním basketbalovým turnajem NCAA poběží do 4. dubna. Program má dostat z prodejen a skladů auta z modelových roků 2005 a 2006 a vztahuje se pouze na vozy, které koncern předal prodejcům před 16. listopadem minulého roku.

U některých dealerských sítí je tímto datem 16. říjen. U většiny vozů činí sleva 500 až 1000 dolarů a přičítá se k současným pobídkám. Sleva 1500 dolarů se vztahuje na Chevrolet Silverado a pick-up GMC Sierra s rozšířenou kabinou. Tisková mluvčí automobilky odmítla tyto podrobnosti potvrdit.

Podniku, který je největším výrobcem aut na světě, loni vznikla ztráta 8,6 miliardy dolarů. General Motors ztrácí v USA trh ve prospěch zahraničních rivalů kvůli vysokým pracovním nákladům, drahým surovinám a klesajícímu prodeji sportovních užitkových vozů.

Po silné loňské propagační vlně slev General Motors letos oznámil, že nabídky zmírní. Podle materiálů, které má k dispozici agentura Reuters, má nynější kampaň u některých značek z nabídky skupiny rozdílné slogany.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?