Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Sdílejme bankomaty bez zvláštních poplatků, vyzvaly konkurenci Komerční banka a Moneta

ilustrační snímek foto: Pixabay.com

Komerční banka a Moneta Money Bank vyzývají banky v tuzemsku ke sdílení bankomatů. Chtějí, aby si klient jakékoli banky mohl vybrat z libovolného bankomatu bez dodatečných poplatků. Sdílení by prý také šetřilo životní prostředí. Reakce bank na výzvu se různí.
  15:18

„Obracíme se na vás, abychom společně udělali něco pro všechny naše zákazníky i naši planetu. Pojďme se rozdělit o bankomaty!“ stojí v prohlášení. Obě banky přitom jdou příkladem. Od minulého týdne totiž mohou jejich klienti vybírat zdarma v obou bankomatových sítích.

Podle Komerční banky a Monety je problém, že se nezřídka nachází na jednom místě hned několik bankomatů. Kdyby ale klienti mohli vybírat z jakéhokoli bankomatu, jejich počet by bylo možné snížit. Tím by se ušetřilo na jejich údržbě i provozu.

Nadbytečné bankomaty by pak mohly být přesunuty tam, kde jich je nyní naopak nedostatek. „Chápeme, že máte své bankomaty rádi. A nebojte, každý najde své místo,“ uvádí se ve výzvě adresované bankám na českém trhu.

Reakce bank se různí

Sdílení bankomatů už dříve plánovala Air Bank. Více bankomatů s možností výběrů zdarma měl být jeden z benefitů po spojení Air Bank s Monetou.

„Ve chvíli, kdy bylo jasné, že se s Monetou nakonec nespojíme, jsme začali okamžitě jednat, abychom výběry zdarma mohli přinést v partnerském projektu s Komerční bankou a Monetou. Jednání tedy už nějakou dobu běží a my věříme v pozitivní výsledek,“ uvedla na dotaz iDNES.cz Jana Pokorná, tisková mluvčí Air Bank.

Další jednání nevylučuje ani Česká spořitelna. „Jsme otevřeni jednání se všemi bankami o tom, jak dále zvýšit počet jejich klientů, kteří již nyní z takřka třiceti procent sdílejí a využívají 1780 bankomatů Spořitelny,“ sdělil Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Sdílet své bankomaty naopak zatím neplánuje ČSOB. Důvodem je udržení kvality. „Sdílení bankomatové sítě má jistě do budoucna potenciál. Výhodnost ale není jen o nákladové úspoře. Je i o kvalitě a rozsahu služeb, které naši klienti využívají,“ okomentovala Michaela Průchová z ČSOB.

„V ČSOB naši ATM síť neustále optimalizujeme, samozřejmě s ohledem na udržitelnost, abychom našim klientům zaručili vysoký standard. Aktuálně není sdílení ATM sítě v plánu,“ vysvětlila Průchová.

Raiffeisen Bank na dotaz redakce uvedla, že její klienti mohou již nyní vybírat z bankomatů jakékoliv banky v České republice zdarma. „Nikde tak nezvyšujeme ekologickou stopu přidáváním dalších nadbytečných bankomatů,“ vysvětlila Tereza Kaiseršotová, mluvčí Raiffeisen Bank.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat