Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Jedna školka, více domů. Jak nezahltit prostor, to se můžeme učit od dánských architektů

Děti v dřevěné chalupě. Psát o školkách je radost. Architekti dětem dopřávají příjemné interiéry a příkladů najdeme spoustu i v Česku. Do Dánska jsme zamířili hlavně kvůli pokoře stavby k okolí. Svou velikost dobře maskuje, i když musela jít kvůli malému pozemku do výšky. Celkem se skládá se sedmi vzájemně spojených sekcí. Některé mají cihlovou, jiné dřevěnou fasádu. foto: ZENI ARKITEKTER

Trendem posledních let je snaha nestavět monolitické obry. Architekti se snaží větší stavby, pokud tedy nejde o koncertní halu, alespoň opticky rozsekat na řadu menších. Nechtějí prostor zahltit. Příkladem jsou už i některé z největších developerských projektů v Česku.
  10:00

Mohl by se postavit jeden dlouhý „panelák“, ale místo toho se v bloku staví desítky domů a každý s jinou tváří. Výsledek často působí mnohem lépe.

Pěkný příklad takového postupu je k vidění na jihu Dánska. Na první pohled to vypadá jako několik obyčejných nejspíše bytových domů. Jde ale o velkou školku. Nezdá se, že by šlo o jednu stavbu. V ulici potom i takto velký projekt vypadá pokorně a nepoutá na sebe negativní pozornost.

Zapadá jak k bytovým domům z jedné strany, tak k rodinným domům z druhé. Na první pohled je jasné, že je člověk někde v Dánsku. I kolem lze najít domy s podobnou hmotou i tvarem a fasádou.

„Záměrem bylo napodobit nejdominantnější měřítko a typologii oblasti a tím ji propojit s okolím,“ popisuje hlavní architekt projektu Jakob Gram ze studia ZENI arkitekter.

Dánové zjistili, že velké školky jsou efektivnější než řada menších, například tato je pro 130 dětí. Jenže takové už chtějí hodně prostoru. Právě chytrá architektura umí podobné stavby zakomponovat do čtvrti.

Rozdělení na menší celky není jen pro kolemjdoucí, funguje i uvnitř. Děti se snadněji orientují, protože každá sekce má svou specifickou tvář.

Autor:
Témata: projekt, Česko, Dánsko