Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Montér či svářeč jako vzácné zboží. Zájem o místa spadl až o dvě třetiny

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Velké průmyslové firmy ukázaly čísla, která dokreslují bolest, o níž se v Česku už několik let mluví. Na nábory přichází čím dál méně lidí ucházející se o technicky zaměřené pozice. Podle statistik firem jako ArcelorMittal nebo ČEZ se počet zájemců smrsknul až o dvě třetiny.
Dělník při práci.

Dělník při práci. foto: Shutterstock

Ještě v roce 2012 si mohlo personální oddělení ocelárny ArcelorMittal vybírat zaměstnance z dvanácti uchazečů. O tři roky později už jen ze čtyř.

„Jedná se zejména o pracovníky na pozici technologů, procesních inženýrů. Aktuálně vnímáme i nedostatek kandidátů na vysoce kvalifikované dělnické profese,“ popisuje mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.

Ze škol vychází čím dál méně absolventů technických oborů – ať středoškolských či univerzitních. Méně propíraným důvodem je pak skutečnost, že technologické firmy jsou obecně na vzestupu, přibývá jim zakázek, a tím pádem musí také přijmout více lidí.

Druhý čínský nájezd do Česka. V čele půjdou Alibaba či aerolinky Hainan

„Počet vypsaných pozic se v průběhu sledovaných let zvyšoval. Navíc roste jejich náročnost, hledáme seniorní kandidáty s dlouholetou praxí. Letos se zaměřujeme primárně na technicky zaměřené pozice v automatizaci a procesním inženýrství,“ dodává mluvčí Arceloru.

Problémem menšího počtu kandidátů je to, že si firma nemůže tolik vybírat jako dříve a třeba přijme pracovníka, který by před pár lety sítem neprošel. Podobně skličující čísla jako ArcelorMittal nabízí také elektrárenský obr ČEZ.

Počet reakcí na inzerovaná volná místa za poslední roky ve firmě trvale klesá. Před třemi lety se na pozici hlásilo v průměru 33,5 uchazeče, za první půlrok 2015 to bylo jen 18,6. To je však obecně za celou polostátní skupinu, u některých oborů je situace mnohem horší.

„Už druhým rokem nabízíme místa pro absolventy oboru elektrikář – silnoproud bez praxe, která jsou spojená se získáním kvalifikace. Některé pozice se nám do do října nepodařilo obsadit. V roce 2014 bylo mezi dvaceti pozicemi s nejnižším počtem reakcí třináct pozic z oblasti distribuce,“ uvádí Pavel Puff, který má v ČEZ na starosti strategický nábor.

Pomohli propuštění

Občas může pomoci vyřešit personální krizi shoda okolností.

Strojírenské skupině Vítkovice Machinery Group se třeba v poslední době podařilo obsadit několik desítek pozic lidmi propuštěnými z jiných firem na Ostravsku. Zhruba třicet ocelářů, obráběčů kovů nebo zámečníků získala například z utlumených provozů společností Vítkovice Steel, Linde Vítkovice a Caterpillar Global Mining.

Skupina má také výhodu ve vlastní Vítkovické střední průmyslové škole, která má zhruba 1400 studentů. Ti nejlepší můžou dostat firemní stipendia a po absolvování i pracovní smlouvy. Ne vše je ale růžové. I vítkovický koncern se potýká s nedostatkem lidí. Problém je třeba se špičkovými svářeči nebo obráběči kovů.

POČTY UCHAZEČŮ NA 1 POZICI

ArcelorMittal

2012 - 12

2013 - 10

2014 - 6

2015 - 4

ČEZ

2012 - 33,5

2013 - 27,4

2014 - 22,2

2015 - 18,6

Latecoere

(dělník)

2012 - 15

2013 - 15

2014 - 10

2015 - 5

„Těch je opravdu nedostatek. Jde o obory, kde není téměř možná rekvalifikace, vyžadují příslušné vzdělání a řadu kurzů,“ popisuje mluvčí skupiny Eva Kijonková.

Podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba je problém nedostatku techniků časovaná bomba pro české hospodářství.

„Mladí lidé a hlavně jejich rodiče nemají zájem o technické obory. Žijí v představě, že ty humanitní jsou lepší, výdělečnější. A tak posílají děti na všeobecné střední školy a následně na humanitní vysoké školy. Pokud už někdo vystuduje technicky zaměřenou střední, málokdy zůstává v oboru,“ popisuje Kozub

Přitom česká ekonomika je podle něj silně orientovaná na strojírenství.

„Už dnes chybí obrovské množství pracovní síly. Situace se navíc bude zhoršovat, řada lidí odejde do důchodu a nebude je kým nahradit. Přitom trh práce už tyto lidi dokáže nadstandardně ocenit. Například svářeči, kteří mají certifikace pro různé typy sváření, mohou mít výrazně nadprůměrný plat. Mnohdy lepší než vrstevníci v humanitních oborech,“ dodává Kozub.

Příležitosti ve strojírenství jsou. Třeba společnost Latecoere vyrábějící leteckou techniku plánuje do konce roku 2016 nabrat sto nových lidí. Volné pozice nabízí firma například u leteckých montáží. V oblasti prvovýroby je více než 30 otevřených míst.

„Jelikož jsme si vědomi velkého nedostatku na trhu práce, vybudovali jsme vlastní technická školicí střediska, v nichž vzděláváme nejen nové, ale i stávající zaměstnance. A to i v dovednostech, které bývaly součástí technické přípravy někdy i na základních školách,“ dodává Iva Bursová, HR ředitelka Latecoere.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...