21. února 2015 18:20 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Moody’s snížila rating Ruska do spekulativního pásma

Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | foto: Reuters

LONDÝN Ratingová agentura Moody’s Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku Ba1, tedy do spekulativního pásma. Rozhodnutí zdůvodnila nepříznivými dopady ukrajinské krize, poklesu cen ropy a oslabení ruského rublu.

Výhled ratingu navíc zůstává negativní, což signalizuje, že Moody’s by mohla v budoucnu přikročit k jeho dalšímu zhoršení. „Očekává se, že Rusko v roce 2015 zažije hlubokou recesi následovanou dalším poklesem v roce 2016,“ uvedla Moody’s.

Ruský ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že rozhodnutí Moody’s je založeno na „faktorech politického charakteru“ a na „nerealistických“ prognózách. Dodal, že zhoršení ratingu nebude mít výraznější vliv na kapitálové trhy.

ČTĚTE TAKÉ:

Ke snížení ruského ratingu do spekulativního pásma koncem ledna přikročila rovněž agentura Standard & Poor’s. Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.

Lidovky.cz, ČTK