Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moskva získala kontrolu nad sachalinským plynem

Ekonomika

  10:47
MOSKVA - Rusko získá kontrolu nad těžbou zemního plynu na ostrově Sachalin. Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch/Shell se podle agentury Reuters dohodl na prodeji většinového podílu plynárenskému monopolu Gazprom. Projekt Sachalin-2 má hodnotu 22 miliard dolarů.

Gazprom foto: Vladimyr RASNERAFP

Projekt Sachalin-2 se po měsících sporů a tlaku ruských úřadů dostává pod kontrolu Moskvy, řekly agentuře Reuters informované zdroje. Shell má v největším současném světovém projektu těžby plynu 55 procent a je jeho provozovatelem.

Podle páteční dohody mezi generálním ředitelem Shellu Jeroenem van der Veerem a šéfem Gazpromu Alexejem Millerem Shell převede zhruba poloviční část svého podílu na Gazprom a nechá si nejméně čtvrtinu, a to výměnou za některá svá aktiva v těžbě ropy a zřejmě i za hotovost.

Gazprom tuto zprávu nekomentoval a mluvčí Shellu pouze potvrdil, že zmíněná schůzka se v pátek skutečně odehrála. "Jednání bylo pozitivní, ale jeho obsah zůstává důvěrný," řekl mluvčí.

Gazprom by podle zdrojů měl nakonec získat v Sachalin-2 více než 50 procent. Části svých podílů mu totiž přepustí další partneři na projektu - japonské společnosti Mitsui & Co. a Mitsubishi. V platnosti však jinak zůstává původní dohoda s vládou z počátku 90. let, založená na sdílení příjmů vlastníků projektu se státem.

Ruské ministerstvo přírodních zdrojů a úřad pro životního prostředí v minulých měsících vyvíjely na projekt Sachalin-2 i další projekty v rukou zahraničních investorů silný tlak. Úřady obviňovaly operátory z porušování podmínek licencí, zejména u ochrany životního prostředí. Podle analytiků to však byla jen záminka k tomu, aby Moskva získala na těchto projektech výhodnější podmínky. Ruský stát na projektu Sachalin-2 žádný podíl přímo neměl a měla mu jít jen část budoucích příjmů.

Práce na projektu Sachalin-2 jsou již prakticky dokončeny. Hrozby odejmutí licence, pokut a soudních sporů však zatím brání nastartovat produkci. Sachalin-2 má produkovat stlačený zemní plyn a jeho kapacita má být 9,6 milionu tun ročně.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat